Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Učte se korejsky s učebnicí o vůdci Kimovi, láká cestovka na letní školu do KLDR

Svět

  7:00
PCHJONGJANG/PRAHA - I přes všechny jaderné testy a uzavírání Severní Korey před světem, existuje pořád množství zájemců o návštěvu státu vedeného Kim Čong-unem. Toho využívají i skupiny nadšenců, kteří se snaží poznání jedné z nejuzavřenějších zemí na světě zprostředkovat. Do této kategorie patří i zakladatelé cestovní kanceláře Tongil Tours. Jejich nejnovějším lákadlem je jazykový kurz na Severokorejské univerzitě.

Kim Čong-un na inspekci Pchjongjangského biotechnického institutu - podle KLDR továrny na pesticidy, podle zahraničních expertů zařízení na výrobu biologických zbraní. foto: Rodong Sinmun / 38north.org

Když chcete jet do KLDR, máte několik možností, na co ve svém poznávání zacílit. Některé cestovní kanceláře nabízejí seznámení se severokorejským pivem, jiné se zaměřují na severokorejský sport.

Společnost Tongil Tours, kterou v roce 2013 založili společně Australan, Američan a Nor, ale do svého portfolia zařadila netradiční možnost. Nadšenci mohou strávit léto nahlédnutím do útrob Severokorejské univerzity a naučit se korejsky, ať už jsou začátečníci nebo pokročilí znalci jazyka.

„Jsme jediní, kteří jezdí do KLDR a skutečně ovládají korejštinu na vyšší úrovni,“ uvedl pro server NK News Australan Alek Sigley, hlavní postava Tongil Tours. Dodal, že právě proto se zaměřují na sofistikovanější formy seznámení lidí se severokorejskou kulturou.

Kim Čong-un zdraví své dětské publikum.
Severokorejská zlatá mládež se rekrutuje z vysokých pater režimu. Na snímku Kim...

„Učit se jazyk je skvělý způsob, jak přispět k mezikulturnímu pochopení. Myslím, že často mezi lidmi zvenku a Severokorejci dochází ke kulturním nedorozuměním,“ vysvětlil Sigley.

Třítýdenní červencový jazykový kurz, který se v roce 2017 bude konat úplně poprvé, vyjde odvážlivce na 3175 eur (v přepočtu téměř 86 tisíc korun). Obsahuje přesný program, ve kterém jsou 2 hodiny výuky s individuálně přiděleným lektorem, ale také speciality jako korejský karaoke večer.

Díky tomu, že specifické kurzy jsou pořádány ve spolupráci se západní agenturou, nepotřebují zájemci nic víc než turistická víza. To však také znamená, že na ně mohou v KLDR uplatňovat stejná omezení jako na běžné turisty. Letní škola na Severokorejské univerzitě proto nezaručí nějaký větší náhled do života lokálních studentů.

„Vyzkoušel jsem si tento program na vlastní kůži s dalšími dvěma prvním zájemci. Protože jsme všichni v zemi už byli před tím, ukázali nám průvodci i běžnější místa, než jen největší atrakce a památky,“ popisoval průběh kurzu Sigley. Připustil ale, že větší volnost není možné zaručit.

V učebnicích podle něj prokládají zmínky o rodině korejského vůdce Kim Čong-una. V jednom dialogu se prý raketový inženýr omlouvá své matce za to, že stále nemá vnoučata. Ta jej ujišťuje, že první je v životě práce a že nemá zapomínat na slib, který dal Kim Čong-unovi, když navštívil jeho raketové středisko.

Sigley na nápad organizovat podobné kurzy přišel, když studoval na výměnném univerzitním pobytu v Číně, kde se setkal se spolužáky z KLDR. K jeho zájmu o Koreu podle jeho slov možná přispělo i to, že Severokorejci byli odděleni od ostatních studentů a patřilo jim na kolejích celé patro, protože univerzita se je snažila oddělovat od ostatních.

Tongil Tours zprostředkovávají například i lyžařské zájezdy nebo účast na pchjongjangském maratonu. Různé rozdílné zájezdy do KLDR pořádá navíc i dalších nejméně 20 cestovních agentur.

Všechny návštěvy v KLDR mají ale společná pravidla. Turisté jsou hlídáni na každém kroku průvodci, smějí navštěvovat, fotit a natáčet jen povolené věci. V případě porušení podmínek jim hrozí vyhoštění,, případně i vězení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!