Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Praktiky bulváru šokují Británii. Schází se parlament

Rupert Murdoch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rupert Murdoch | foto: Reprofoto

LONDÝN Odhalení praktik bulvárního týdeníku News of the World otřáslo Velkou Británií. V několikaleté kauze s odposlechy vyšlo najevo, že kromě celebrit a královské rodiny noviny odposlouchávaly také pozůstalé obětí zločinů a teroristických útoků v Londýně. Skandálem se dnes bude zabývat parlament.

V pondělí vyšlo najevo, že soukromý detektiv najatý NoW odposlouchával hlasovou schránku třináctileté Milly Dowlerové unesené v roce 2002. Soukromý detektiv najatý nedělníkem nejen její schránku údajně odposlouchával, ale také z ní mazal některé vzkazy, aby se uvolnilo místo pro nové. Mohl tak mařit vyšetřování, protože si policie mohla myslet, že dívka mobil stále používá.

Inzerenti stahují reklamu
V úterý večer Graham Foulkes, jehož syn zahynul při teroristických atentátech 7. července 2005 v Londýně, uvedl, že mu policie oznámila, že jeho mobil tehdy nechaly "NoW" zřejmě odposlouchávat. Podle listu The Guardian začal Scotland Yard kontaktovat i příbuzné dalších obětí útoků.

Bulvární týdeník News of the World

Britská veřejnost si zvykla, že bulvární listy pronásledují příslušníky královské rodiny, celebrity a politiky a platí ohromné sumy za informace o čemkoli, co by mohlo vést k atraktivnímu článku. Nynější odhalení však vyvolala vlnu odporu a někteří inzerenti, včetně automobilky Ford, stáhly z nedělníku své reklamy.

Za "šokující" označil nový vývoj i premiér Cameron, který vyzval k nezávislému vyšetřování. Podle něj by ale mělo začít, až se šetřením skončí policie. Dolní sněmovna dnes zařadila na program mimořádnou debatu, která by se měla skandálem zabývat.

Cameron vyzval k nezávislému vyšetřování
"Teď když si veřejnost uvědomuje, jak jsou to odporní lidé a kam až jsou s to zajít, tak snad bude větší tlak na to, aby se něco udělalo," řekl rozhlasu BBC herec Hugh Grant, který byl také cílem odposlouchávání. Podle něj by se něco mohlo změnit, protože se nyní ukazuje, že "oběťmi odposlouchávání nebyli jen bohatí a slavní, ale také normální lidé".

Grant odmítl tvrzení šéfredaktorů NoW Andyho Coulsona a Rebeky Brooksové, že o celé praxi nic nevěděli. "Buď jsou to nejhorší šéfredaktoři v historii žurnalistiky nebo lháři," řekl Grant.

 SÓLO KAPR ŠPICLOVÁNÍM 

Celá aféra má kořeny v roce 2005, kdy se ukázalo, že královský reportér nedělníku Clive Goodman nechával odposlouchávat členy královské rodiny, včetně princů Williama a Harryho. O dva roky později byl odsouzen do vězení, ale vedení nedělníku tvrdilo, že šlo o izolovaný incident reportéra, který se vymkl kontrole. V roce 2009 ale vyšlo najevo, že odposlouchávány byly stovky celebrit.

Aféra v posledních dnech vyvolala vlnu pobouření a může mít důsledky nejen pro celý britský tisk, ale hlavně pro společnost News International Ruperta Murdocha, jíž bulvár patří, její šéfovou Rebeku Brooksovou a Andyho Coulsona, nedávného mluvčího britského premiéra Davida Camerona, kteří byli šéfredaktory NoW.

Pomník obětí teroristických útoků v Londýně.

Tento týden by měla vláda definitivně potvrdit souhlas s tím, aby Murdochova globální společnost News Corporation převzala britskou televizní společnosti BSkyB. Pod News Corporation patří News International a všechny další tituly, které Murdoch vlastní po světě.

Tento kontroverzní projekt vyvolává obavy, že News Corporation bude mít na britském mediálním trhu příliš dominantní postavení a ohrozí jeho pluralitu. Po nových odhaleních tento týden se ozývají hlasy, aby byl celý projekt zastaven.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...