Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Praktiky jak z časů studené války, říká Brit o únosu estonského agenta

Eston Kohver (vpravo) byl roce 2010 oceněn estonským prezidentem Toomasem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eston Kohver (vpravo) byl roce 2010 oceněn estonským prezidentem Toomasem... | foto: Lidové novinyReprofoto

TALLINN/PRAHA Moskevská prokuratura obvinila ze špionáže agenta estonské rozvědky Estona Kohvera, jenž byl podle Tallinnu minulý pátek unesen ozbrojenci do Ruska. Moskva obvinila estonského agenta ze špionáže. Hrozí mu trest vězení od 10 do 20 let.

Estonská strana po zmizení Kohvera nejprve vzhledem k povaze jeho práce (zaměřoval se prý na boj s pašeráctvím) nevylučovala možnost, že za jeho zmizením stála organizovaná zločinecká skupina. Ruská tajná služba FSB však oznámila, že Kohver byl zadržen na území Ruské federace. A to prý se střelnou zbraní, 5 000 eury, nahrávacím zařízením a „materiály naznačujícími, že byl na zpravodajské misi“.

ČTĚTE TAKÉ:

Verze Tallinnu se přitom podle estonského veřejnoprávního zpravodajského serveru ERR ještě v den incidentu příliš nelišila od té ruské. Okamžitě po zmizení Kohvera ruští i estonští pohraničníci údajné místo únosu prohledali a našli malé krátery po kouřových granátech (které měly podle Estonců zmást Kohverovu ozbrojenou zálohu a znemožnit jeho záchranu) a stopy naznačující, že došlo k nelegálnímu přechodu hranice skupinou lidí z Ruska do Estonska a zpět. Tallinn navíc tvrdí, že během únosu mělo dojít k rušení estonských vysílaček.

Když se ruští a estonští vyšetřovatelé setkali podruhé v pondělí, aby nálezy předběžné zprávy potvrdili, ruská strana k ní údajně začala mít výhrady. Další setkání pohraničníků mělo proběhnout ve středu, ale bylo Rusy zrušeno. Estonci tak předběžnou zprávu zveřejnili ve čtvrtek sami.

Praktiky 50. a 60. let

Neobvyklý incident se udál pouhé dva dny po projevu amerického prezidenta Baracka Obamy v Tallinnu, kde přesvědčoval své spojence o tom, že i přes současnou geopolitickou situaci za nimi stojí NATO. Spojené státy v úterý vyzvaly Rusko k okamžitému vydání Kohvera zpět do jeho vlasti.

Podle vyjádření britského novináře Edwarda Lucase pro server ERR docházelo k únosům zpravodajských důstojníků naposledy v 50. a 60. letech, když vrcholila studená válka. Od té doby je však tato praxe nezvyklá a údajně odporuje nepsaným pravidlům, jež platí mezi tajnými službami.

Právníci Pussy Riot

S Kohverem, který byl FSB převezen do Moskvy, se mezitím setkal estonský konzul. Stalo se tak však až v úterý, což je podle serveru ERR nezvykle dlouhá doba na to, že podle dohody mezi Ruskou federací a Estonskem mají mít diplomaté přístup ke svým zadrženým občanům do 72 hodin.

Kohver je údajně zdravý a předal vzkazy svojí rodině. Zastupovat ho mají právníci Mark Fejgin a Nikolaj Pozolov, kteří mají zkušenosti například s obhajobou ruského opozičníka Sergeje Udalcova nebo kontroverzní punkové skupiny Pussy Riot. K prvnímu slyšení před ruským soudem má dojít během dvou měsíců. Podle zdroje ruské agentury Interfax, jež má blízko k FSB, Kohver všechna obvinění popřel.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...