Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před rokem zabíjel Breivik. Jeho výstřely nás nezměnily, řekl premiér

Svět

  14:06
OSLO - Pietními akcemi po celé zemi si Norsko připomíná památku 77 obětí útoků extremisty Anderse Breivika, který před rokem zabil v Oslu a na ostrově Utöya 77 lidí.

Norský korunní princ Haakon s manželkou Mette-Marrit foto: Reuters

Premiér Jens Stoltenberg při této příležitosti vyzval své krajany, aby při vyrovnávání se s tímto zločinem nepodlehli nenávisti a dál projevovali toleranci. Atentátník podle něj sice zabil 77 lidí a způsobil nesmírné utrpení, svůj hlavní cíl ale minul.

Norský premiér (vlevo) s králem Haraldem

"Jeho bomba a jeho výstřely měly změnit Norsko. Norský lid odpověděl tím, že zůstal věrný svým hodnotám," řekl Stoltenberg, když v přítomnosti krále Haralda V. kladl věnec před vládní budovu v centru Osla, poškozenou výbuchem nálože, kterou Breivik nastražil v autě.

Ve stejnou dobu se na ostrově Utöya sešli pozůstalí po obětech loňského masakru a ti, kdo ho přežili. Na tichou vzpomínkovou akci na ostrově měli za přísných bezpečnostních opatření přístup jen osoby přímo postižené tragédií.

ČTĚTE TAKÉ:

Na tomto ostrově pravicový extremista Breivik právě před rokem postřílel 68 převážně mladých lidí, kteří tam přijeli na tábor vládní Norské dělnické strany. Poslední oběť zemřela později v nemocnici. Předcházející výbuch nálože ve vládní čtvrti Osla zabil osm lidí.

Rodiny obětí na ostrově Utoya (22. červenec 2012)

Breivik stojí od dubna před soudem, k útokům se přiznal, označuje se ale za nevinného. Svým činem prý chtěl zachránit Norsko a západní Evropu před islamisty. Rozsudek v procesu s Breivikem má padnout 24. srpna. Podle očekávání čeká atentátníka doživotní pobyt buď ve vězení nebo v psychiatrickém zařízení.

Stoltenberg své krajany vyzval, aby vytrvali u toho, jak zareagovali bezprostředně po masakru - tedy u projevů tolerance a vzájemné srdečnosti prostých nenávisti.

"Dnes bychom si měli navzájem připomenout, že láska trvá na věky. Dobro a radost se nedají vymazat." V Oslu se po pietním aktu ve vládní čtvrti uskuteční bohoslužba a večer koncert před radnicí. Na pietních akcích, které se budou konat po celém Norsku, se očekává přes 100.000 lidí.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...