Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Před terorem Boko Haram uprchlo za dva týdny 20 tisíc Nigerijců

Nigerijská islamistická sekta Boko Haram (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nigerijská islamistická sekta Boko Haram (ilustrační snímek). | foto: ČTK

ABUJA Za poslední dva týdny uteklo z Nigérie před radikální islamistickou organizací Boko Haram do sousedního Čadu, Kamerunu a Nigeru zhruba 20 000 lidí. Pro jedny z nejchudších zemí Afriky, které mají potíže s nasycením a ochranou vlastních obyvatel, tak příliv běženců znamená další zátěž, varovala v úterý agentura Reuters.

Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) odhaduje, že během deseti uplynulých dní uteklo z východu Nigérie do Kamerunu na 6000 obyvatel, dalších 1500 se pak uchýlilo do Nigeru. Z údajů Čadu vyplývá, že do země přišlo asi 13 000 uprchlíků z Nigérie. Mnozí lidé se prý při pokusu překonat Čadské jezero, které tvoří hranici mezi oběma zeměmi, utopili, další zase uvízli na jezerních ostrovech, kde čekají na záchranu.

K TÉMATU:

„Připravujeme se na to, že situace se ještě více zhorší,“ prohlásil zástupce UNHCR v Nigeru Karl Steinacker. Do Nigeru za pět let trvajících násilností v Nigérii uteklo kolem 150 000 lidí.

Vůdce Boko Haram Abúbakar Šekau.
Pracovníci Červeného kříže rozdávají humanitární pomoc lidem, jež vyhnalo z...
Radikálové z islamistické sekty Boko Haram.
Proti extremistické sektě Boko Haram se snaží Nigerijci bojovat, ne vždy jsou však úspešní.

Sunnitská sekta Boko Haram, která se snaží na převážně muslimském severu Nigérie zavést přísný islámský stát, při svých nájezdech na města a vesnice zabila již tisíce lidí. Při posledním velkém útoku počátkem nového roku na město Baga na severu země zahynulo podle organizace hájící lidská práva Amnesty International na 2000 lidí.

Desítky mrtvých radikálů

Konflikt s Boko Haram se dlouhodobě přelévá i za hranice Nigérie. Ministerstvo informací sousedního Kamerunu v pondělí večer oznámilo, že kamerunská armáda zlikvidovala celkem 143 údajných členů této sekty poté, co se ozbrojenci pokusili zaútočit na obec Kolofata na severozápadě země.

Kolofata leží poblíž hranic Kamerunu a Nigérie. Severozápadně od ní se nachází město Maiduguri, kde sekta Boko Haram před 12 lety vznikla.

Kolofata leží poblíž hranic Kamerunu a Nigérie. Severozápadně od ní se nachází město Maiduguri, kde sekta Boko Haram před 12 lety vznikla.

„Využili obzvláště husté mlhy a pokusili se překvapit naše jednotky. Ale hned jak (vojáci) dostali varování, ihned zareagovali, což rozpoutalo těžký boj trvající přes pět hodin v okolí vojenské základny a dalších strategických bodů ve městě,“ uvedl kamerunský ministr, který je zároveň mluvčím vlády.

Střet si vyžádal život jednoho kamerunského vojáka, další čtyři byli zraněni. O civilních obětech se ministr nezmínil. Armáda prý zabavila radikálům velké množství těžkých i lehčích zbraní a střeliva. Podle místního zdroje AFP civilisté město opustili nebo se ukryli ihned poté, co ráno uslyšeli první výstřely.

BOKO HARAM

Islamistická sekta Boko Haram (ve volném překladu "Zákaz západního vzdělání") vznikla v roce 2002 v severonigerijském městě Maiduguri. Název pramení z jejího odmítání jakékoli politické a společenské aktivity spjaté se západní civilizací, včetně západního koncepce vzdělávání či volebního práva. Cílem hnutí je vytvoření islámského státu a zavedení práva šaría na území celé Nigérie. Její primární metodou je neúprosný teror: od roku 2009, kdy vyhlásila ozbrojené povstání, útočí převážně na civilní cíle (vládní úřady, školy a banky, ale i vesnice) a na svědomí už má tisíce lidských životů.

,
Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!