Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Stal se hrdinou během genocidy. Teď chce být muž z Hotelu Rwanda prezidentem

USA

  8:00
WASHINGTON - Většina lidí ho zná jako manažera hotelu Mille Collines, asi nejslavnějšího hotelu 90. let, který se stal předlohou pro film Hotel Rwanda z roku 2004. Paul Rusesabagina v něm v roce 1994 zachránil před smrtí více než 1200 příslušníků kmenů Hutuů i Tutsiů. Nyní naznačil možnou kandidaturu na prezidenta a cíl zbavit zemi diktatury.

Paul Rusesabagina, který v roce 1994 zachránil 1268 Hutuů a Tutsiů, je dlouhodobým kritikem prezidenta Paula Kagameho. foto: Flickr.com/University of Michigan, Gerald R. Ford School of Public Policy

Ten příběh je asi všeobecně známý: píše se rok 1994 a Rwandou zmítá konflikt mezi dvěma znepřátelenými kmeny: Hutuy a Tutsii. Konflikt přerůstá v genocidní řádění, během pouhých sto dní přijde o život téměř milion Rwanďanů, převážně Tutsiů.

Dvacet let po genocidě. Francie soudí válečného zločince z Rwandy

Ve všeobecném zmatku a krvavém řádění se ale najde ostrov naděje: je jím hotel Mille Collins, který je veden Paulem Rusesabaginou. Zde se později sejde více než tisícovka příslušníků obou kmenů, aby zde společně našli úkryt před jistou smrtí.

Právě tento příběh inspiroval tvůrce filmu Hotelu Rwanda z roku 2004. Příběh hrdiny, či afrického Schindlera, s nímž Rusesabaginu srovnávají, ale nyní dostává nový rozměr. Tento dlouholetý kritik autoritářského vládnutí prezidenta Paula Kagameho totiž podle amerických médií naznačil, že by se mu v příštích volbách v roce 2017 chtěl postavit - a ukončit v zemi, jak sám říká, diktaturu. Stalo se tak při čtvrteční návštěvě Washingtonu.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun a rwandský prezident Paul Kagame (vpravo) na pietním obřadu k dvacetiletému výročí genocidy.
Masový hrob obětí genocidy (archivní snímek z 20. července 1994).

„Vláda, která tady byla v roce 1994, byla příšerná diktatura. Ta byla nahrazena stejně krutou, ačkoliv více kultivovanou diktaturou,“ uvedl podle serveru The Washington Post. Ve svém projevu tak vyzval Západ k většímu tlaku na rwandskou vládu. Výsledkem tohoto tlaku by mělo být obnovení politických svobod a umožnění férových voleb.

Bývalý hotelový manažer, jehož kampaň by se měla vyhrazovat proti současné vládě, nyní střídavě žije v Bruselu a v texaském San Antoniu. V Bruselu, kde založil nadaci Hotel Rwanda, má základnu i jeho Strana pro demokracii ve Rwandě. Ta ale podle Rusesabaginy nemůže ve Rwandě svobodně působit. Sám se do země vrátit zdráhá, hlavně z obavy o svůj život. „Pokud se situace dnes změní, hned zítra se vrátím,“ prohlásil před novináři ve čtvrtek.

Nadstandardní vztahy

Paul Rusesabagina je nicméně kontroverzní figurou. Ačkoliv byl za svůj počin vyznamenám bývalým prezidentem Spojených států Georgem W. Bushem, mnozí kritici jej označili za konstrukt Hollywoodu. Někteří lidé, kteří se v hotelu skrývali, rozporují rovněž Rusesabaginovu roli a vytýkají mu nadstandardní vztahy s důstojníky.

Rwandská vláda jej pak před pěti lety nařkla z financování terorismu a cílů svrhnout Kagameho vládu. Rusesabagina to ale označil za cílený útok na svou osobu kvůli kritice prezidenta. Vláda, v jejímž čele se Paul Kagame drží již 22 let, je ostatně dlouhodobě kritizována mnohými lidskoprávními organizacemi. Důvodem je pronásledování politických disidentů, Reportéři bez hranic v minulosti například upozorňovali i na pronásledování rwandských a zahraničních novinářů.

„Lidská práva jsou porušována každý den a každou noc. Nejsou zde žádná svobodná média, potvrdil to i Rusesabagina. „Dnes ale veřejně prohlašuji, že jsem se rozhodl zkombinovat politickou a humanitární akci, abych osvobodil Rwanďany od diktatury.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!