Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Předseda Evropské rady Michel jedná s lídry odděleně, hledá kompromisní řešení

Předseda Evropské rady Charles Michel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské rady Charles Michel. | foto: ČTK/AP

Brusel Předseda Evropské rady Charles Michel po dlouhých nočních jednáních o sedmiletém rozpočtu Evropské unie v pátek pokračuje v separátních rozhovorech s lídry členských zemí. Zásadní průlom kvůli trvajícím sporům kolem jeho celkové výše se ale zatím nedostavil. Podle jednoho z unijních činitelů však na základě rozhovorů předložila Evropská komise (EK) návrh kompromisní varianty, kterou nyní Michel hodlá probrat s prezidenty a premiéry.

Michel vedl se zástupci členských zemí přes noc separátní rozhovory, které skončily až po šesté hodině ráno. Začátek společného jednání summitu zatím odložil na 16:00 SEČ, aby mohl ve schůzkách pokračovat. Podle několika diplomatů se pokusil přesvědčit čtyři země usilující o snížení celkového objemu rozpočtu, aby kývly na kompromisní variantu.

Lídři zemí EU na summitu v Bruselu, kde se řeší společný rozpočet na roky...
Lídři zemí EU na summitu v Bruselu, kde se řeší společný rozpočet na roky...

Michel se s lídry Nizozemska, Rakouska, Dánska a Švédska sešel dohromady s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Čtveřice zmíněných států zatím trvala na svém požadavku snížit rozpočet na jedno procento hrubého národního důchodu (HND) Evropské unie. Michelův návrh, který v topmto směru podporuje velká část ostatních zemí, počítá s výší 1,074 procenta, což je přibližně o 75 miliard eur více.

Ubrat by se mohlo na společné unijní obraně

Podle jednoho z unijních činitelů dostaly nyní členské země „technický dokument“ připravený Evropskou komisí, který počítá s úsporami deset miliard eur a celkovou výší rozpočtu 1,069 procenta HND.

Ubrat peníze má na centrálních programech či společné unijní obraně, naopak zvyšuje zdroje na kohezi či zemědělskou politiku, což požadují zejména země východního a jižního křídla EU.

Německo a čtveřice „jednoprocentních“ zemí zase v návrhu EK najdou slevy z plateb, které budou zachovány ve výši odpovídající letošnímu roku.

Šéf Evropské rady se poté postupně sešel s reprezentanty dalších zemí včetně Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), s nimiž se bavil o možném kompromisním návrhu. Některé zdroje blízké jednáním hovoří o tom, že naděje na dojednání alespoň dílčí dohody se díky návrhu zvýšila, vzhledem k potřebné jednomyslnosti však stále není úspěch jistý.

Společné postoje ladila i skupina označovaná jako přátelé koheze, do níž patří i visegrádské země. Ty pro změnu chtějí zvýšit částku, která je určená na fondy pro méně rozvinuté regiony. Premiér Andrej Babiš v pátek navíc prohlásil, že Česko požaduje i větší pružnost v převádění peněz mezi jednotlivými fondy. Zatímco Michelův návrh ji zvyšuje z dosavadních pěti procent na deset, Praha by podle Babiše chtěla až 25 procent.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz