Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Předseda německé SPD zřejmě odstoupí

Svět

  14:34
BERLÍN - Vedení německých sociálních demokratů (SPD) zřejmě čekají velké změny. Jejich předseda Kurt Beck odstoupí z čela strany, uvedla s odvoláním na stranické kruhy rozhlasová stanice Südwestdeutscher Rundfunk (SWR). V čele strany jej podle deníků Berliner Zeitung a Frankfurter Rundschau překvapivě nahradí bývalý vicepremiér Franz Müntefering, který stranu vedl už v letech 2004 až 2005.

Kurt Beck foto: AFP

Podle německých médií se také očekává, že SPD dnes oznámí kandidaturu německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera na kancléře pro příští parlamentní volby, které se uskuteční příští rok.

K překvapivým personálním změnám SPD zjevně donutily dlouhodobě špatné výsledky v průzkumech preferencí politických stran. SPD se v posledních průzkumech pohybovala kolem 20 procent, zatímco sesterským konzervativním stranám CDU a CSU předvídaly volební zisky nejméně o 15 procent vyšší.

Novou naději živí ve SPD jak Müntefering, který by se tak vracel do politiky po téměř roční pauze, tak oblíbený politik Steinmeier. Někdejší svorník velké koalice Müntefering v uplynulém roce pečoval o svou umírající manželku. Ta v létě zemřela. Tento týden už "Münte", jak se mu říká, vystoupil na předvolebním srazu SPD v Bavorsku, kde se koncem měsíce uskuteční zemské volby.

V posledních průzkumech veřejného mínění byl patrný především rozdíl mezi Beckem a Steinmeierem v žebříčcích popularity a důvěryhodnosti. Beckovi se vytýkalo mimo jiné lavírování kolem otázky, zda je na regionální úrovni přípustná spolupráce s marxisticky orientovanou stranou Levice, v jejímž čele stojí odpadlík od SPD a její bývalý šéf Oskar Lafontaine.

Podle nedávného průzkumu si jen 14 procent Němců dokázalo představit Becka jako kancléře. V průzkumu společnosti Emnid pro nedělník Bild am Sonntag se naopak vyslovilo 54 procent dotázaných pro to, aby za SPD na kancléře kandidoval Steinmeier. Populární politik by se tak v předvolební kampani stal hlavní tváří strany a přímým konkurentem nynější kancléřky Angely Merkelové z Křesťanskodemokratické unie (CDU). Volby by se v Německu měly uskutečnit 27. září 2009.
Autoři: ,