Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Předseda německé SPD zřejmě odstoupí

Svět

  14:34
BERLÍN - Vedení německých sociálních demokratů (SPD) zřejmě čekají velké změny. Jejich předseda Kurt Beck odstoupí z čela strany, uvedla s odvoláním na stranické kruhy rozhlasová stanice Südwestdeutscher Rundfunk (SWR). V čele strany jej podle deníků Berliner Zeitung a Frankfurter Rundschau překvapivě nahradí bývalý vicepremiér Franz Müntefering, který stranu vedl už v letech 2004 až 2005.

Kurt Beck foto: AFP

Podle německých médií se také očekává, že SPD dnes oznámí kandidaturu německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera na kancléře pro příští parlamentní volby, které se uskuteční příští rok.

K překvapivým personálním změnám SPD zjevně donutily dlouhodobě špatné výsledky v průzkumech preferencí politických stran. SPD se v posledních průzkumech pohybovala kolem 20 procent, zatímco sesterským konzervativním stranám CDU a CSU předvídaly volební zisky nejméně o 15 procent vyšší.

Novou naději živí ve SPD jak Müntefering, který by se tak vracel do politiky po téměř roční pauze, tak oblíbený politik Steinmeier. Někdejší svorník velké koalice Müntefering v uplynulém roce pečoval o svou umírající manželku. Ta v létě zemřela. Tento týden už "Münte", jak se mu říká, vystoupil na předvolebním srazu SPD v Bavorsku, kde se koncem měsíce uskuteční zemské volby.

V posledních průzkumech veřejného mínění byl patrný především rozdíl mezi Beckem a Steinmeierem v žebříčcích popularity a důvěryhodnosti. Beckovi se vytýkalo mimo jiné lavírování kolem otázky, zda je na regionální úrovni přípustná spolupráce s marxisticky orientovanou stranou Levice, v jejímž čele stojí odpadlík od SPD a její bývalý šéf Oskar Lafontaine.

Podle nedávného průzkumu si jen 14 procent Němců dokázalo představit Becka jako kancléře. V průzkumu společnosti Emnid pro nedělník Bild am Sonntag se naopak vyslovilo 54 procent dotázaných pro to, aby za SPD na kancléře kandidoval Steinmeier. Populární politik by se tak v předvolební kampani stal hlavní tváří strany a přímým konkurentem nynější kancléřky Angely Merkelové z Křesťanskodemokratické unie (CDU). Volby by se v Německu měly uskutečnit 27. září 2009.
Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat