Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

NATO nesmí ustoupit, říká šéf senátu Vystrčil. Putina srovnal s Mnichovem a Hitlerem

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová převzala Stříbrnou medaili udělenou předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. (16 listopadu 2021) foto: Petr TopičMAFRA

Předseda Senátu Miloš Vystrčil varoval před ústupky Severoatlantické aliance vůči Moskvě. Stažení vojenských jednotek NATO by znamenalo oslabení obranyschopnosti demokratického světa, řekl Vystrčil v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa (RFE). Ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho požadavky přirovnal k Adolfu Hitlerovi a Mnichovské dohodě.
  10:06

„Kdybychom stáhli vojska NATO z území, kde dnes máme základny, tak by to znamenalo oslabení obranyschopnosti demokratického světa, a došlo by přesně k tomu, že by začínaly získávat větší vliv totalitní mocnosti,“ řekl v rozhovoru pro RFE Vystrčil.

„Pokud totalitní mocnost získává vliv a takové možnosti, že mu demokracie ustupují, viz v minulosti například Mnichovská dohoda a Adolf Hitler, tak to nevede k ničemu jinému než k tomu, že své požadavky stupňují. Politika ústupku, politika hledání kompromisů v případě záměrů Ruska na rozšiřování území a rozšiřování jeho moci je naprosto špatná, nesprávná politika,“ dodal předseda Senátu.

Reagoval tak na současnou situaci, kdy Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit.

Z Washingtonu v posledních dnech zaznělo, že Rusko by mohlo zahájit útok kdykoliv. Americký prezident Joe Biden je dokonce přesvědčený, že se Putin k takovému kroku uchýlí. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, však popírá, že by chystalo útok.

Vtrhnutí ruských vojsk na Ukrajinu se obává i samotné NATO, o kterém hovořil v rozhovoru Vystrčil. Aliance je s Moskvou připravena jednat, ze svých základních principů ale nechce slevit.

„Riziko konfliktu je reálné. Spojenci NATO vyzývají Rusko k deeskalaci. Jakákoli další agrese bude mít pro Moskvu vysoké náklady,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg a uvedl, že spojenci jsou připraveni se s ruskými představiteli znovu sejít na úrovni Rady NATO-Rusko a předložit konkrétní písemné návrhy k řešení napjatých vztahů. V hře je podle jeho slov celá série schůzek.

Moskva po Západu požaduje bezpečnostní záruky, že se NATO nebude dál rozšiřovat směrem na východ a že upustí od vojenských aktivit na Ukrajině, ve východní Evropě, na Kavkaze a ve Střední Asii.

NATO už nemůže otevřené dveře Ukrajině přibouchnout, říká Landovský:

12. ledna 2022

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat