25. června 2018 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Migranti z Asie a Afriky začínají používat fanouškovské doklady z mistrovství světa, aby se dostali do EU

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

HELSINKI/PRAHA Řada migrantů z Asia a Afriky zneužila možnost zjednodušeného cestování do Ruska během mistrovství světa ve fotbale a pokusila se dostat na území Evropské unie. Několika migrantům se podle německých médií podařilo překročit hranice Finska a zažádat tam o azyl.

Pohraniční služby z několika zemí hlásí, že uvolněná vízová politika Ruska během fotbalového mistrovství světa umožnila několika desítkám lidí nelegálně vstoupit na území Evropské unie, nebo se o to minimálně pokusit, napsal minulý týden německý deník Spiegel.

Od začátku šampionátu zhruba před přibližně deseti dny se dostalo z Ruska na území Finska hned několik lidí. Podle finských úřadů mělo jít převážně o Maročany, Nigerijce a jednoho čínského občana. Všichni na území EU požádali o azyl.

„Maročané překročili hranici po několikahodinovém pochodu přes lesy, kde probíhá hranice,“ uvedl pro média Ville Mihl z finské pohraniční stráže. Zatímco Afričané putovali pěšky, Číňan přiletěl z Ruska letadlem do finského hlavního města Helsinki, kde byl rovněž zadržen. Jeden z Nigerijců, kteří také přicestovali letadlem, se chtěl nejprve prokázat falešným brazilským pasem.

Všichni však měli u sebe místo cestovních dokumentů pouze tzv. fanouškovské doklady, tedy průkazy umožňující vycestování do Ruska. Fandové fotbalu je získali se zakoupeným lístkem. Ruská vláda tak chtěla usnadnit cestování do země bez nutného vyřizování víz.

Fanouškovské doklady umožňují až desetidenní pobyt v zemi po skončení mistrovství světa 15. července.

Finové čekali nápor později

„Očekávali jsem to,“ sdělil Spiegelu Marko Saareks z finské pohraniční stráže. „Ale byli jsme překvapeni, že první dorazili hned na začátku turnaje.“ Úřady totiž prý očekávaly hlavní nápor až poté, co některé týmy z mistrovství světa vypadnout.

Ruská policie uvedla, že jejich pracovníkům se již podařilo zadržet několik Maročanů a zabránit jim v překročení hranic. Zadržení si prý koupili lístky na zápas s Íránem v Petrohradu a byli zastaveni policií u Murmansku, nedaleko od hranice s Norskem.

Podle informací Spiegelu se řada migrantů také pokusila vyrazit směrem na jih do Polska přes Bělorusko. Běloruská pohraniční služba prý zadržela několik Maročanů s fanouškovskými doklady, kteří se snažili překročit hranice s Polskem. Vzhledem k faktu, že na hranicích Běloruska s Ruskem neprobíhají kontroly, měli Maročané k hranicím s Polskem relativně snadnou cestu.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz