28. srpna 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přes 200 chrámů zničeno. Zemětřesení zasáhlo oblíbenou destinaci a kandidáta UNESCO

Poničená cihlová pagoda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poničená cihlová pagoda | foto: Reuters

RANGÚN Zemětřesení o síle 6,8 stupně zasáhlo Barmu. Nejsilnější otřesy byly cítit ve středu poblíž lokality Pagan (Pugam), které se uchází o zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. Zemětřesení poničilo nebo srovnalo se zemí přes 228 starobylých chrámů a pagod, z nichž alespoň 187 se nacházelo v Paganu.

Historické město Pagan bývá z pohledu architektonického významu srovnáváno s kambodžským komplexem Angkor Wat nebo indonéským Borobudurem, tedy jedněmi z nejznámějších a nejkrásnějších turistických destinací jihovýchodní Asie.

Buddhistický mnich poblíž poničeného chrámu
Klášterní komplex v Paganu po ničivém zemětřesení

Pagan bylo hlavní město Pugamské říše, která od 9. do 13. století vládla na území co do rozsahu zhruba srovnatelném s dnešní Barmou. V Paganu se nachází zhruba tři tisíce starověkých, často cihlových, chrámů a pagod a jedná se o kandidáta na zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. Je také hlavní turistickou destinací v Barmě.

Poslední srovnatelné zemětřesení se v této lokalitě stalo v roce 1975. Někteří obyvatelé Barmy teď volají po urychlené rekonstrukci poškozených chrámů. Jiní doporučují ponechat je rozbořené jako memento, připomínající nebezpečí zemětřesení, píše server GlobalVoices.

Zemětřesení si v Barmě vyžádalo tři mrtvé, z toho byly dvě děti, a několik zraněných. Přímo v Paganu byla zraněna španělská turistka. Otřesy vycházely z poměrně velké hloubky 84 kilometrů a rozechvěly budovy po celé zemi, informovala agentura Reuters.

Barma sousedí s Bangladéšem, Thajskem, Laosem a Čínou na severu.

Barma sousedí s Bangladéšem, Thajskem, Laosem a Čínou na severu.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

kp, Lidovky.cz