Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie zavádí striktní lockdown. Zavírá se vše, vyjma některých obchodů a části škol

Svět

  20:33aktualizováno  21:39
Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu kvůli prudkému šíření koronaviru v zemi vyhlásil celoplošná karanténní opatření pro Francii. Od pátku budou zavřené restaurace a bary, možný nebude ani pohyb mezi jednotlivými regiony.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve škole foto: Reuters

Opatření zůstanou v platnosti do 1. prosince. Na rozdíl od jarního takzvaného lockdownu, který trval osm týdnů, ale zůstane otevřená většina škol.

Jak zlepšit vývoj epidemie do Vánoc? Jedině přísným lockdownem, vzkazují vědci

„Stejně jako všichni naši sousedé jsme zavaleni náhlým zrychlením epidemie, virem, který zdá se získává na síle s blížící se zimou. Všichni v Evropě jsme překvapeni postupem viru,“ prohlásil Macron.

V televizním projevu řekl, že druhá vlna pandemie bude pravděpodobně horší než ta první. „Všichni jsme unášeni druhou vlnou, která, jak víme, bude nepochybně tvrdší a smrtelnější než ta první,“ řekl francouzský prezident. Pokud by nyní nebyla opatření přitvrzena, do poloviny listopadu by podle něj bylo na jednotkách intenzivní péče ve Francii více než 9000 pacientů a kapacity by byly naplněny.

Šéf Elysejského paláce upřesnil, že univerzity budou muset přejít na dálkovou výuku a že i práce z domova by měla být obecným pravidlem. Povolené podle něj budou například návštěvy v pečovatelských domech. Zároveň vyzval občany, aby zůstávali co nejvíce doma.

Každý, kdo bude mimo svůj domov, by měl u sebe mít dokument, který ho k tomu opravňuje. Macron upřesnil, že to bude podobné jako na jaře, kdy lidé mohli vycházet kvůli cestě k lékaři, do zaměstnání, do školy nebo na nezbytné nákupy, případně se na hodinu odebrat na čerstvý vzduch.

Macron řekl, že za dva týdny se uvidí, zda se situace zlepšila, což by umožnilo otevření některých obchodů, které nejsou považovány za nezbytné. Denní nárůsty infikovaných však musí klesnout na přibližně 5000 z nynějších téměř 40 000.

Slovensko má poprvé přes 3000 potvrzených případů covidu za den. Bylo správné nasadit lockdown, řekl premiér

Francie, která má na 67 milionů obyvatel, dnes ohlásila 36 437 nově nakažených za posledních 24 hodin, zatímco v úterý to bylo 33 417. Za celou dobu pandemie bylo v zemi evidováno 1,235 132 nakažených.

Nových úmrtí pacientů s covidem-19 dnes Francie registruje 244, ovšem v úterý jich bylo dokonce 523 - nejvíce od dubna. Dohromady tak už v zemi zemřelo podle agentury Reuters 35 785 nakažených, což patří mezi nejhorší bilance na světě.

Jenom za poslední den francouzské nemocnice přijaly 2821 covidových pacientů, tedy více než v úterý, kdy jich bylo 1194. Dnes počet pacientů na resuscitačních odděleních překročil hranici 3000, což je podle deníku Le Figaro nejvíce od počátku května.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!