15. listopadu 2017 16:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezident Zimbabwe Mugabe je podle jihoafrického prezidenta v pořádku

Robert Mugabe během svého projevu u příležitosti oslav boje za nezávislost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Mugabe během svého projevu u příležitosti oslav boje za nezávislost | foto: Reuters

HARARE/PRETORIA Zimbabwský prezident Robert Mugabe je v pořádku. Po telefonickém rozhovoru s ním to dnes řekl jihoafrický prezident Jacob Zuma. Mugabeho od ranních hodin zadržuje zimbabwská armáda. Situaci v Zimbabwe sledují politici na celém světě. Armáda oznámila, že jí nejde o převrat, ale že se zaměřuje na zločince v Mugabeho okolí.

Zuma po telefonátu prohlásil, že třiadevadesátiletý Mugabe je sice zavřen ve svém domě, ale jinak je v pořádku. Jihoafrický prezident vyzval ke klidu.

Jihoafrický prezident prý posílá do Zimbabwe ministra obrany a ministra státní bezpečnosti. Mají se sejít jak s prezidentem Mugabem, tak se zástupci armády.

Vojáci na cestě k prezidentovi v Harare.
Vojáci na cestě k prezidentovi.

Zuma stojí v čele patnáctičlenného Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC), k němuž Zimbabwe patří. Řekl, že situaci sleduje se znepokojením. Doufá, že události v sousední zemi nepovedou k neústavním změnám, což by bylo v rozporu se zásadami SADC i Africké unie. Zuma rovněž ujistil, že regionální SADC je připraveno v případě potřeby poskytnout pomoc.

Současné Zimbabwe se potýká s řadou hospodářských problémů, od vysoké nezaměstnanosti až po nedostatek potravin a stále se vzpamatovává z hyperinflace a ekonomické krize z roku 2008. V roce 2009 Zimbabwe opustilo svoji měnu a od té doby využívá ty zahraniční, hlavně americký dolar, ale také britskou libru nebo čínský jüan. V listopadu 2016 se do oběhu dostalo nové platidlo ve formě dluhopisů, jejichž cena je stanovena v amerických dolarech. 

Stát se nyní potýká s nedostatkem hotovosti, který se v posledních několika měsících zhoršil. Peníze svým zákazníkům neposkytují například některé banky. Místní podniky kvůli chybějícím dolarům nejsou schopny dovážet některé zboží a suroviny k místní produkci dalších výrobků. Místo peněz se jako platidlo dokonce někdy přijímají i hospodářská zvířata.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz