Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Na páteční pohřeb Mira Žbirky přijede do Prahy i prezidentka Čaputová, Zeman zašle věnec

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na klimatickém summitu v sídle OSN v New Yorku. (23. září 2019) foto: Reuters

Podruhé během jednoho týdne navštíví Česko slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Podle informací rádia Frekvence 1 přijede v pátek na poslední rozloučení se slovenským zpěvákem Miroslavem Žbirkou.
  17:29

Stanici to potvrdily zdroje z Pražského hradu, který kvůli návštěvě komunikuje se slovenskou stranou. Čaputová se jako čestný host zúčastní pohřbu ve strašnickém krematoriu, který začíná v pátek ve 14 hodin.  Slovenská prezidentská kancelář informace potvrdila oznámením v pracovním kalendáři na oficiálním webu slovenské prezidentky.

Podle původních informací měla slovenská prezidentka na pátek naplánované pracovní povinnosti v Bratislavě, nakonec se ale rozhodla pro cestu do Prahy. Čaputová Česko navštívila již v úterý, v předvečer státního svátku položila květiny u památníku událostí 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze. V Ústřední vojenské nemocnici v Praze se setkala s prezidentem Milošem Zemanem a převzala i Stříbrnou medaili předsedy Senátu od Miloše Vystrčila.

Zeman, který je stále hospitalizovaný v nemocnici, zašle podle zjištěných informací na poslední rozloučení se Žbirkou věnec. 

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav Žbirka, zvaný Meky, zemřel minulou středu ve věku 69 let. Podlehl opakovanému zápalu plic.

„Svetr, typické brýle a úsměv. Vždy jsem měla pocit, že vůbec nestárne. Texty jeho písní známe všichni nazpaměť. Miloval hudbu, slovenštinu, Londýn a Beatles. Díky jeho nadání zněl slovenský pop i v časech hlubokého socializmu světově. Naše vzpomínky na mládí zůstanou navždy spojené s ním,“ vyjádřila se k úmrtí Žbirky na Instagramu slovenská prezidentka.

Autor:

Mohlo by vás zajímat