23. dubna 2018 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Belgii odsoudili atentátníka Abdeslama. Za střelbu po policistech dostal 20 let vězení

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

BRUSEL/PRAHA Na 20 let poslal v pondělí belgický soud do vězení Salaha Abdeslama, kterého krátce před tím uznal vinným z pokusu o vraždu tří belgických policistů v březnu 2016. Z podílu na teroristických útocích v Paříži v roce 2015, které jako jediný z podezřelých přežil, by se měl Francouz marockého původu u francouzského soudu zodpovídat až v roce 2020. Kromě Abdeslama soud do vězení na 20 let poslal v pondělí také dalšího obžalovaného islamistu Sofiana Ayariho.

Ani jeden z obžalovaných, kteří byli uznáni vinnými z pokusu o vraždu „s teroristickým charakterem“ a nedovoleného držení střelných zbraní, si v pondělí rozsudek do soudní síně vyslechnout nepřišel. Abdeslam je ve vazbě na severu Francie, kde očekává začátek procesu kvůli teroristickým útokům v Paříži z roku 2015, které připravily o život 130 lidí.

Uložením dvacetiletého trestu soud vyhověl žádosti státního zastupitelství. Žádost obhajoby, aby Abdeslama a Ayariho zprostil obžaloby z procesních důvodů, soudkyně odmítla již na počátku čtení rozsudku. Abdeslam podle vyšetřovatelů uprchl do Belgie po pařížských útocích a policii se ho podařilo vypátrat po několika měsících.

Justiční palác v Bruselu a opodál stojící policejní dodávky.
Policie staví bariéru poblíž Justičního paláce během soudu s atentátníkem...

Po neúspěšném pokusu o jeho zadržení 15. března 2016 na předměstí Forest, při němž došlo ke zmíněné střelbě, se jej podařilo zajistit o pár dní později v bruselské čtvrti Molenbeek.

Za samotné teroristické útoky v Paříži, při nichž zemřelo 130 lidí, má být Abdeslam souzen až v roce 2020 ve Francii.

SALAH ABDESLAM (28)

Salah Abdeslam je hlavním podezřelým při vyšetřování teroristických útoků v Paříži z 13. listopadu 2015, které si vyžádaly 130 obětí. Je řazen k hlavním strůjcům vraždění v Paříži, souzen má být v roce 2020 ve Francii. Byl přítelem Abdelhamida Abaaouda, který je označován za hlavního organizátora masakrů.

- Podle belgických vyšetřovatelů byl Abdeslam zapletený také do atentátů v Bruselu z března 2016 (Čtyři dny po jeho zatčení), při nichž zahynulo na letišti a v metru 32 lidí. K oběma útokům se symbolicky přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Abdeslam podle vyšetřovatelů uprchl po pařížských útocích do Belgie. Policii se ho podařilo vypátrat po několika měsících. Po neúspěšném pokusu o jeho zadržení 15. března 2016 na předměstí Forest, při němž došlo ke střelbě na policisty, za kterou je nyní souzen, se jej podařilo zajistit o pár dní později v bruselské čtvrti Molenbeek.

- Při šesti teroristických útocích v Paříži 13. listopadu 2015 zahynulo 129 lidí, jeden člověk zemřel později v nemocnici, přes 350 bylo zraněno, zemřelo i sedm atentátníků. Teroristé stříleli z útočných pušek v klubu Bataclan a na několika místech v centru Paříže.

- Podle vyšetřovatelů pařížských útoků si Abdeslam vypůjčil černý Volkswagen Polo, ve kterém přijeli atentátníci ke klubu Bataclan. Jeho bratr Brahim Abdeslam se během série atentátů odpálil na bulváru Voltaire. Francouzské úřady pak rozeslaly po celé Evropě žádost o pomoc při pátrání po Abdeslamovi.

- Po zatčení Abdeslam odmítal komunikovat. Poprvé prolomil mlčení letos v březnu, podle agentury AFP tak učinil ale jen proto, aby očistil jiného muže obviněného z toho, že při organizaci útoků pomáhal.

- Bratři Abdeslamovi mají francouzské občanství, s rodinou ale žili v bruselské přistěhovalecké části Molenbeek. Belgické úřady oznámily, že Salaha i Brahima v roce 2015 vyslýchaly kvůli údajnému pokusu jednoho z nich o cestu do Sýrie. Nezdáli se ale být hrozbou a byli proto propuštěni.

- Po útocích se Abdeslam údajně až 20 dní skrýval v Bruselu. Do belgické metropole se vrátil den po útocích, tedy 14. listopadu.

- Stoupenec sunnitského islámu Abdeslam se narodil 15. září 1989 v Bruselu. Jeho rodiče jsou přistěhovalci a pocházejí z malé vesnice v Maroku.

- Od dětství se prý přátelil s Belgičanem marockého původu Abdelhamidem Abaaoudem, který je pokládán za klíčovou postavu masakrů a který zahynul 18. listopadu 2015 při policejním zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis.

- V letech 2009 až 2011 pracoval Abdeslam jako mechanik v bruselské dopravní společnosti. Důvodem jeho propuštění byly údajně opakované absence, podle jiného zdroje blíže neupřesněná kriminální činnost, kvůli které byl odsouzen na měsíc do vězení.

- Od prosince 2013 pracoval Abdeslam v baru Les Béguines v Molenbeeku, který byl později zavřen, když v něm policie zjistila prodej halucinogenních látek. Místní policii byl údajně znám jako pachatel drobné kriminální činnosti. V roce 2010 se ocitl společně s Abaaoudem ve vězení za ozbrojené vloupání.

- Radikalizoval se údajně pod vlivem Abaaouda, který se v roce 2014 vrátil vojenského výcviku v Sýrii.

- Podle německého ministra vnitra Abdeslam během devíti měsíců, které předcházely útokům v Paříži, navštívil celkem šest zemí, včetně Německa a Rakouska.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz