19. července 2019 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přeživší a pozůstalí po tragédii na trajektu Estonia už další odškodné nedostanou, rozhodl soud

Momentka z havárie trajektu Estonia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka z havárie trajektu Estonia. | foto: ČTK

Paříž Téměř pětadvacet let po potopení trajektu Estonia v Baltské moři v pátek francouzský soud zamítl žádost přeživších a pozůstalých o odškodnění. Nepodařilo se podle něj prokázat hrubou chybu ani úmysl žalovaných firem, informovala agentura AFP. Nejhorší poválečné námořní neštěstí v Evropě si vyžádalo 852 obětí.

Podle soudu v Nanterre na předměstí Paříže se žalobcům nepodařilo prokázat, že na neštěstí nesla vinu hrubá chyba či úmysl francouzské certifikační společnosti Bureau Veritas, která vydala lodi osvědčení o způsobilosti k plavbě, ani německé společnosti Meyer-Werft, která v 80. letech plavidlo vyrobila. Žaloba, k níž se připojilo 1116 lidí - přeživších a pozůstalých po obětech neštěstí - požadovala původně odškodnění ve výši celkem 40,8 milionu eur (přes miliardu korun).

Páteční rozhodnutí soudu ukončilo letité soudní tahanice. Poprvé se žádost o odškodnění u francouzského soudu objevila již v roce 1996.

Švédská loď zachraňuje přeživší z havárie trajektu Estonia.

Švédská loď zachraňuje přeživší z havárie trajektu Estonia.

Trajekt Estonia, dlouhý téměř 160 metrů, v noci z 27. na 28. září 1994 vyplul navzdory nepříznivým podmínkám - vál silný vítr a na moři byly vysoké vlny. Během plavby se utrhla sklopná příď, která chránila vjezd do podpalubí, loď začala rychle nabírat vodu a během půlhodiny klesla jižně od finských břehů pod hladinu.

Z 989 lidí na palubě se jich podařilo zachránit jen 137. Mezi oběťmi byli občané 17 zemí, včetně více než 500 Švédů a kolem 290 Estonců. Těla většiny z nich zůstala uvězněna ve vraku na dně Baltského moře.

Mezinárodní vyšetřovací komise udala v roce 1997 jako příčinu katastrofy kombinaci špatné konstrukce plavidla s velmi nepříznivým počasím.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MARKETING BRAND AND PR SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč