Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

V ranní špičce vybuchla v Mogadišu bomba. Zemřelo nejméně 79 lidí, mezi nimi i řada studentů

Výbuch nálože umístěné v autě podle policie cílil na pobočku finančního úřadu. foto: Reuters

Mogadišo - Nejméně 79 lidí v sobotu zemřelo a desítky utrpěly zranění při výbuchu nálože umístěné v autě u kontrolního stanoviště v somálské metropoli Mogadišu. Napsaly to agentury AFP a AP s odvoláním na místní úřady. Obětí na životech ale může být víc.
  10:11aktualizováno  21:15

Agentura Reuters citovala nejmenovanou mezinárodní organizaci působící v Somálsku, podle níž je mrtvých 90 a jejich počet nejspíš ještě poroste.

 Jde o jeden z nejhorších útoků v posledních letech. Nikdo se k němu nepřihlásil, avšak podobné krvavé akce ve městě mají často na svědomí islamistické milice Šabáb, jež dlouhodobě usilují o svržení somálské vlády.

Jeden ze somálských zákonodárců na twitteru tvrdil, že mrtvých je více než 90 a že je mezi nimi 17 policistů.

AP připomněla, že jde o nejhorší masakr od devastujícího bombového útoku v hlavním městě Somálska v říjnu 2017, kdy zemřelo přes 500 lidí. Agentura dodala, že v sobotu kromě desítek mrtvých dalších 125 lidí utrpělo zranění. Velkou část obětí podle úřadů tvoří studenti, kteří mířili do škol na vyučování.

Výbuch bomby poničil několik aut.
V Mogadišu zemřelo při bombovém útoku přes 60 lidí.

Somálský prezident Mohamed Abdullahi Mohamed útok odsoudil jako „odporný teroristický akt“. Z odpovědnosti obvinil extremity ze Šabábu, kteří jsou napojeni na teroristickou síť Al-Káida a vražedné útoky páchají v obchodních centrech a ve školách i v sousední Keni.

Somálsko bude poprvé trestně stíhat za ženskou obřízku a to v případu desetileté dívky

Sobotní výbuch podle policie cílil na pobočku finančního úřadu v době ranní špičky. Lidé se totiž vraceli do práce po víkendu, který v Somálsku připadá na čtvrtek a pátek.

Starosta Mogadiša dříve uvedl, že výbuch zasáhl mimo jiné několik dětí a vysokoškolských studentů, kteří kolem stanoviště v době exploze projížděli v autobusu. Podle somálského ministerstva zahraničí jsou mezi mrtvými rovněž dva Turci, což již potvrdila i Ankara. Na fotografiích z místa výbuchu bylo vidět roztrhané karoserie několika vozidel, z nichž vycházel velký oblak černého dýmu.

„Jediné, co jsem viděl, byla všude ležící mrtvá těla; některá byla spálená k nepoznání,“ řekl AFP jeden ze svědků útoku.

Milice Šabáb, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida, často útočí na policejní, vládní i civilní cíle v somálské metropoli. Jejich příslušníci dlouhodobě usilují o svržení prozápadní somálské vlády. V roce 2011 byli islamisté vyhnáni z Mogadiša a posléze ztratili většinu svých bašt. Nyní kontrolují jen některé oblasti v jižním a centrálním Somálsku. Podle odhadů v jejich řadách bojuje několik tisíc mužů. 

Islamisté z Šabábu podle všeobecného přesvědčení spáchali i atentát z října 2017, ale nepřihlásil se k němu, protože se obávali, že by nebývale vysoký počet obětí mohl obrátit místní obyvatelstvo proti jejich hnutí.

Sobotní útok podle AP vzbuzuje pochyby ohledně připravenosti somálských složek převzít zodpovědnost za bezpečnost v zemi poté, co ji v příštích měsících opustí 20.000 příslušníků mírové mise Africké unie v Somálsku (AMISOM), kteří proti islamistům z organizace Šabáb bojují.

Výběr nejtragičtějších útoků v Africe za posledních deset let

  • 11. července 2010 (Uganda) - Při pumových útocích na diváky, kteří sledovali finálový zápas fotbalového mistrovství světa, bylo ve dvou restauracích v hlavním městě Kampale zabito 74 lidí (včetně občanů USA a Irska), dalších 70 bylo zraněno. K útokům se přihlásilo somálské islamistické hnutí Šabáb.
  • 4. října 2011 (Somálsko) - Nejméně 82 lidí zemřelo a 110 bylo zraněno v Mogadišu při sebevražedném bombovém útoku na vládní budovu. Také k tomuto útoku se přihlásilo hnutí Šabáb.
  • 4. listopadu 2011 (Nigérie) - Při sebevražedných útocích islamistické sekty na vojenské, policejní a náboženské cíle v severovýchodní Nigérii přišlo o život 100 lidí, stovka dalších utrpěla zranění.
  • 21. září 2013 (Keňa) - Skupina teroristů přepadla nákupní centrum Westgate v Nairobi. Během čtyřdenních bojů policie s útočníky ze somálských islamistických milicí Šabáb přišlo o život nejméně 72 lidí (včetně pěti útočníků) mezi nimi i cizinci, na 170 lidí bylo zraněno.
  • 14. dubna 2014 (Nigérie) - Pumový útok na autobusovém nádraží na předměstí nigerijské metropole Abuja si v ranní dopravní špičce vyžádal nejméně 75 obětí. K odpovědnosti se přihlásila teroristická skupina Boko Haram.
  • 28. listopadu 2014 (Nigérie) - Při teroristickém útoku na mešitu v Kanu, největším městě severní Nigérie, přišlo o život nejméně 120 lidí a dalších asi 270 osob bylo zraněno. Mešita stojí u paláce emíra, který pár dní před tím vyzval občany, aby se chopili zbraní a bojovali proti skupině Boko Haram.
  • 2. dubna 2015 (Keňa) - Útok islamistů ze skupiny Šabáb na univerzitu ve městě Garissa na východě Keni si vyžádal na 150 mrtvých a 79 zraněných.
  • 31. října 2015 (Egypt) - Na egyptském Sinajském poloostrově se po startu zřítilo charterové letadlo ruské společnosti Kogalymavia s 224 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Příčinou byl nejspíš výbuch bomby, k činu se přihlásil Islámský stát.
  • 18. ledna 2017 (Mali) - Teroristický sebevražedný útok na vojenském stanovišti ve městě Gao na severu Mali zabil nejméně 77 osob a dalších 115 zranil. K atentátu se přihlásila místní islamistická skupina napojená na teroristickou síť Al-Káida.
  • 14. října 2017 - Při teroristickém útoku v Mogadišu zemřelo nejméně 587 lidí, 316 bylo zraněno; v oblasti poblíž ministerstva zahraničí explodoval nákladní vůz naložený výbušninami, atentátník mířil původně na letiště, ale kvůli hlídkám se tam nedostal a odpálil nálože dřív; k útoku se nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírala radikály z islamistického hnutí Šabáb napojeného na Al-Káidu. Jde o třetí nejtragičtější útok v dějinách Somálska.
  • 24. listopadu 2017 (Egypt)- Při útoku na věřící v mešitě ve městě Bir al-Abd na severu Sinajského poloostrova zahynulo 325 lidí a přinejmenším 160 bylo zraněno; útočníci použili nejprve nálože a pak vešli do mešity a začali na věřící střílet; útok, ke kterému se nikdo nepřihlásil; se stal nejhorším v dějinách Egypta.
  • 28. prosince 2019 (Somálsko) - Při výbuchu nálože v autě u kontrolního bezpečnostního stanoviště v Mogadišu zemřelo nejméně 79 lidí a desítky osob utrpěly zranění. Napsaly to agentury AFP a AP s odvoláním na místní úřady. Agentura Reuters citovala nejmenovanou mezinárodní organizaci působící v Somálsku, podle níž je mrtvých 90 a jejich počet nejspíš poroste. Útok je připisován hnutí Šabáb.
Autor: