25. července 2018 21:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Somálsko bude poprvé trestně stíhat za ženskou obřízku a to v případu desetileté dívky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
V Somálsku je podle OSN obřezáno až 98 procent žen a dívek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Somálsku je podle OSN obřezáno až 98 procent žen a dívek. | foto: Reuters

Mogadišo Somálský generální prokurátor Ahmed Ali Dahir ve středu oznámil, že v zemi bude poprvé zahájeno trestní řízení kvůli ženské obřízce. Případ se týká desetileté dívky, která zemřela poté, co ji matka nechala obřezat, tedy zmrzačit pohlavní orgány. S odkazem na sdělení vládního poradce o tom informovala nadace Thomson Reuters. V Somálsku podle OSN podstoupilo ženskou obřízku 98 procent žen a dívek, což je vůbec nejvíce na světě.

Generální prokurátor případem pověřil tým vyšetřovatelů. Jejich úkolem je zjistit bližší okolnosti smrti desetileté dívky, která vykrvácela poté, co ji matka 14. července vzala k člověku, který ženskou obřízku provádí. Dívka zemřela o dva dny později v nemocnici v centrálním Somálsku. Tisk tento týden citoval otce dívky, který řekl, že se se smrtí své dcery smířil, a nechal se slyšet, že si jí vzal Alláh. 

„Jsme připraveni dát to k soudu,“ uvedl na Twitteru generální prokurátor Ahmed Ali Dahir. Smrt dívky přiměla aktivisty vyzvat somálské politiky ke schválení zákona, který umožní pachatele praktiky trestně stíhat. 

Snahy o prosazení takového zákona v minulosti selhaly navzdory tomu, že somálská ústava ženskou obřízku zakazuje. V zemi nicméně existuje zákon, který trestá násilí a právě na základě této normy by podle aktivistů mohly být v současné chvíli řešeny takové případy. 

Podle vládního poradce generální prokurátor řekl, že nechá rodinu mrtvé dívky postavit před spravedlnost. Mnoho Somálců věří, že ženská obřízka je důležitou kulturní a náboženskou tradicí, přestože se o ní v koránu nepíše. Generální prokurátor proto vyzval i náboženské vůdce, aby se proti praxi postavili v televizi a rozhlasu. 

Po celém světě je podle Světové zdravotnické organizace postiženo v důsledku ženské obřízky nejméně 200 milionů žen. Mrzačení ženských pohlavních orgánů zahrnuje odstranění a často nenávratné poškození části vnějších pohlavních orgánů. Mezinárodní společenství praktiku označuje za porušování lidských práv. OSN si dala za cíl praktiku do roku zcela 2030 vymýtit.

ČTK
  • 3Diskuse
Najdete na Lidovky.cz