19. června 2016 16:13, aktualizováno  20:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při bouři na jezeře v Rusku utonulo 14 dětí. Policie zatkla 4 zaměstnance tábora

Bouřka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MOSKVA Čtrnáct dětí a instruktor v neděli zahynuli na severozápadě Ruska, když se s nimi v bouři na jezeře Sjamozero v Karelii převrhly loďky. Informovaly o tom tamní úřady. Policie už zatkla čtyři zaměstnance prázdninového tábora, v němž skupina asi padesáti dětí z Moskvy pobývala. Podezřívá je ze zanedbání bezpečnostních pravidel.

„Vyšetřovatelé skončili ohledání těl čtrnácti obětí. Uvedli, že všechny byly narozeny mezi lety 2002 až 2004. Mezi oběťmi není žádný dospělý,“ uvedl mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin. Ruské úřady původně informovaly, že oběťmi neštěstí se stalo 13 dětí a jeden dospělý instruktor.

„To znovu potvrzuje domněnku, že instruktoři, kteří děti doprovázeli, nevyvinuli potřebnou snahu, aby je zachránili, ale mysleli pouze na záchranu vlastního života,“ dodal Markin.

Většina z obětí zemřela kvůli podchlazení ve studené vodě, která měla v době neštěstí osm až deset stupňů Celsia.

Kolem třiceti dětí ze dvou převrácených lodí se podařilo z jezera zachránit, na pátrání po pohřešovaných se podílelo zhruba šedesát záchranářů i vrtulníky. Záchranné práce už skončily.

Celkem se na výlet k jezeru Sjamozero v Karelii vydalo 47 dětí z Moskvy. Na projížďku po jezeře nedaleko finských hranic děti ve věku 12 až 15 let vyrazily s instruktory na dvou loďkách a raftu. A to i přesto, že úřady předtím pro oblast vyhlásily varování kvůli špatnému počasí.

„Neměli právo vyrazit na loďky,“ uvedl místní politik Alexej Gavrilov. „Chtěl bych se podívat do očí té osobě, která jim dovolila vyplout na jezero,“ řekl agentuře AP šéf místní centrály cestovního ruchu Vladimir Kučerenko. „Byl to sebevražedný nápad,“ dodal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz