Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina -2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při mohutných protestech v Minsku policie zatkla 633 lidí. Za porušení zákona o účasti na masovém shromáždění

Minsk V Bělorusku při nedělním protestu proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi policie zatkla 633 lidí. Oznámilo to v pondělí běloruské ministerstvo vnitra, podle něhož byli tito lidé předvedeni k výslechu kvůli porušení zákona o shromažďování.

Běloruský server tut.by s odvoláním na svědky v pondělí oznámil zadržení členky vedení opoziční koordinační rady Maryje Kalesnikavové, což ale běloruská policie citovaná agenturou Interfax popřela. Znepokojení nad vývojem v Bělorusku dala najevo diplomacie Evropské unie i Německo.

Bělorusové protestují od srpnových prezidentských voleb, po nichž úřady prohlásily za vítěze Lukašenka. Opozice výsledek považuje za zmanipulovaný, prezident však podvody popírá. V neděli se konala mohutná demonstrace v Minsku a protestovalo se i v dalších městech; policie v metropoli zatýkala a blokovala centrum města. „Včera (v neděli) bylo předvedeno k výslechu 633 lidí kvůli porušení zákona o účasti na masovém shromáždění,“ oznámilo v pondělí ministerstvo vnitra. Ze zatčených zůstává ve vazbě 363 lidí, jejichž případy bude řešit soud.

Podle tiskových agentur pochodovalo Minskem v neděli až 100 000 lidí a počet zatčených byl největší od začátku protestů. Na videozáběrech bylo vidět muže v kuklách a v civilu ozbrojené obušky a pronásledující demonstranty v centru města, informovala agentura AFP. Větší protesty se konaly i v Grodnu nebo Brestu.

AFP píše, že Lukašenko, který je u moci 26 let, nejeví ochotu k dialogu a usiluje o podporu Moskvy. Úřady minulý týden znásobily zatýkání v reakci na mobilizaci studentů. Nejprudší střety se odehrály bezprostředně po volbách, jež se konaly 9. srpna. O život přišli tři lidé, několik desítek osob bylo zraněno a od té doby k výslechu předvedeno na 7000 lidí.

Server tut.by s odvoláním na svědka napsal, že neznámí lidé v pondělí zadrželi v Minsku Kalesnikavovou a odvezli ji v dodávce pryč a že Kalesnikavová nezvedá telefon. Spolupracovníci této opoziční vůdkyně podle agentury Reuters zprávu ověřují. Běloruská policie původně oznámila, že ověřuje informaci, že Kalesnikavová byla unesena, uvedla agentura RIA Novosti.

Interfax později uvedl, že běloruská policie zatčení Kalesnikavové popřela. Její spolupracovníci z opoziční koordinační rady však podle Interfaxu oznámili, že se nemohou spojit nejen s touto političkou, ale také s dalšími dvěma členy rady. „Kde jsou a co s nimi je, není známo,“ citoval Interfax člena vedení rady Pavla Latuška.

Opoziční kandidátka z prezidentských voleb Svjatlana Cichanouská v pondělí ze zmizení Kalesnikavové obvinila běloruské úřady. Vedení země se tak podle ní snaží překazit aktivitu opozice. „Režim ukazuje, že jedná pouze prostřednictvím zastrašování,“ uvedla Cichanouská, podle níž únos trojice je pokusem narušit aktivitu koordinační rady. Tu opozice vytvořila ve snaze usnadnit předání moci v zemi. „Ale toto nás nezastaví. Čím víc nás budou zastrašovat, tím víc budou lidé chodit do ulic,“ prohlásila v pondělí podle své tiskové služby Cichanouská, která se uchýlila do Litvy.

Evropská unie je znepokojena pokračujícími represemi a zastrašováním obyvatel svévolným nebo politicky motivovaným zatýkáním, řekl v pondělí mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. V zemi podle něj „pokračuje útlak vůči civilnímu obyvatelstvu, pokojným demonstrantům, politickým aktivistům a lidem, kteří vyjadřují svůj názor a chtějí, aby byl slyšet jejich hlas“.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval běloruské vedení k okamžitému vysvětlení zmizení Kalesnikavové a také k propuštění všech politických vězňů. „Pokračující zatýkání a represe, také a především vůči členům koordinační rady, nejsou přijatelné,“ řekl Maas v rozhovoru s deníkem Bild. Spolková vláda podle něj v EU naléhavě pracuje na sankčním balíčku vůči běloruskému režimu. „Pokud pan Lukašenko nezmění svůj kurz, budeme v EU reagovat,“ dodal Maas.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!