Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při pumových útocích zemřelo 43 lidí, Turecko se chce bránit

Svět

  16:50
ANKARA - Při dvou pumových explozích zahynulo dnes v Turecku poblíž syrské hranice 43 lidí a přes 100 osob bylo zraněno. Podle tureckého ministra vnitra Muammera Gülera jsou původci atentátu napojení na organizace blízké syrskému vládnoucímu režimu, uvedla turecká televize TRT. Incidenty odsoudily západní státy v čele s USA, připojila se i Česká republika.

Při pumových útocích v Turecku u syrské hranice přišlo o život přes 30 lidí. foto: ČTK

Premiér Recep Tayyip Erdogan předtím řekl, že výbuchy mohou souviset s děním v Sýrii. Nevyloučil ale ani možnost, že jsou reakcí na stahování kurdských povstalců z Turecka. Začalo tento týden a mělo by umožnit ukončit dlouholetý konflikt, při němž zemřelo přes 40 tisíc lidí.

Ministr Güler útoky považuje za provokaci, jejímž cílem je sabotovat mírový proces mezi Ankarou a Kurdy. Upozornil také na to, že počet mrtvých může dále růst, protože mezi raněnými byly tři desítky osob ve vážném stavu. Sdělil, že v pohraničním městě Reyhanli vybuchly nálože umístěné do dvou automobilů. "V Reyhanli vybuchla dvě auta před budovu městské správy a před poštou," řekl. Šedesátitisícové Reyhanli leží asi osm kilometrů od syrské hranice. Podle ministerstva zdravotnictví pomáhalo odvážet raněné 15 sanitek.

ČTĚTE TAKÉ

"Lidé a organizace, kteří vedli útok, byl identifikováni. Prokázalo se, že byli spojeni s organizacemi podporujícími syrský režim a jeho tajné služby," tvrdil podle TRT Güler, ale bližší informace neposkytl.

Místopředseda vlády Beşir Atalay prohlásil, že pachatelé útoku nepřišli z druhé strany hranic, ale už byli v Turecku. "Podle našich informací pachatelé přišli zevnitř," dodal Atalay.

Jak uvedla pro Českou televizi vedoucí syrsko-turecké mise Člověka v tísni Dagmar Fousková, tlaková vlna rozbila okna i místní kanceláři této organizace. Po výbuchu podle ní místní mládež útočila na auta se syrskou poznávací značkou a obchody.

Při pumových útocích v Turecku u syrské hranice přišlo o život přes 30 lidí.

Při pumových útocích v Turecku u syrské hranice přišlo o život 40 lidí.

Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. Šedesátitisícové Reyhanli leží asi osm kilometrů od syrské hranice. Podle ministerstva zdravotnictví pomáhá odvážet raněné 15 sanitek.

Souvislost útoků s děním v Sýrii není vyloučena

Pokud výbuchy souvisejí s děním v Sýrii, bude to podruhé, co kvůli syrskému konfliktu umírali lidé v Turecku. Na pohraniční město Akçakale loni v říjnu dopadly syrské rakety a zabily šest lidí. Turecko si pak vymohlo v NATO vyslání obranného protiraketového systému Patriot, který začal na území Turecka operovat začátkem letošního roku.

Turecko má se Sýrií společnou hranici v délce více než 800 kilometrů, Právě do hraniční provincie Hatay přešlo nejvíce syrských uprchlíků. Erdogan řekl, že je jich tam až 25 tisíc a že v zájmu některých lidí může být vyvolat právě tam napětí. Tamní pohraničí je místem trvalých těžkých bojů. V únoru na tamním přechodu vybuchla bomba v autě a zabila 14 lidí, z nichž většina byli Syřané.

ČTĚTE TAKÉ

Dle syrské opozice útok zorganizovala syrská vláda, protože místem měli v té době projíždět členové opozice. K incidentu se v Berlíně vyjádřil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu, když řekl, že Turecko je připraveno se bránit. "Naše bezpečnostní složky podniknou nezbytná opatření. Ti, kdo se z jakéhokoli důvodu pokusí vyvolat u nás zvenčí chaos, se dočkají odpovědi," sdělil.

Spojené státy útok ostře odsoudily a slovy velvyslance v Ankaře Francise Ricciardoneho podpořily tureckou snahu co nejdříve vyšetřit jeho původce a postavit je před soud.

Podle českého ministerstva zahraničí nemůže být teroristický útok na civilní obyvatelstvo za žádných okolností tolerován. Ministerstvo doufá, že pachatelé tohoto aktu budou co nejdříve postaveni před spravedlnost. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyjádřil v dopise svému tureckému protějšku hlubokou soustrast rodinám obětí i obyvatelům města Reyhanli.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat