27. listopadu 2017 16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při ruském úderu v Sýrii podle nevládní organizace zemřelo 53 civilistů. Moskva to popírá

Rusové nasazení letounů v obydlené oblasti popírají (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusové nasazení letounů v obydlené oblasti popírají (ilustrační foto). | foto: Reuters

DAMAŠEK Nejméně 53 civilistů, včetně 21 dětí, v neděli zahynulo při náletu ruských letadel ve východní Sýrii. Upřesněnou bilanci v pondělí podle agentury AFP zveřejnila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Ruská armáda, která v oblasti bojuje na straně prezidenta Bašára Asada, bombardovala obec Šafáh ovládanou radikály z organizace Islámský stát (IS). Moskva ale informaci SOHR o smrti civilistů popřela.

Ruské letouny podle SOHR nad ránem zaútočily na obec v provincii Dajr az-Zaur. V této východosyrské provincii, bohaté na ropu, se už několik měsíců vedou dvě ofenzivy proti radikálům z IS. V jedné z nich se z oblasti snaží poslední radikály z IS vytlačit vládní vojska podporovaná Ruskem, na druhé straně bojují arabsko-kurdské jednotky podporované mezinárodní koalicí v čele s USA. Původní bilance nedělního ruského úderu byla 34 mrtvých civilistů.

Ruské ministerstvo obrany v pondělí v prohlášení uvedlo, že při operacích v dané lokalitě nebyly nasazeny žádné bojové letouny. „Útoky ruských vzdušných sil v Sýrii jsou vedeny mimo obydlená místa a jejich cílem jsou výhradně objekty mezinárodních teroristických skupin,“ uvádí se v prohlášení, o němž informovala agentura TASS.

Radikálové z IS v posledních měsících ztrácejí poslední části území, která se jim podařilo dobýt v předchozích letech. V roce 2014 kontrolovali příslušníci samozvaného Islámského státu skoro polovinu Sýrie a třetinu Iráku. Dnes jsou zbytky jeho oddílů kolem irácko-syrské hranice a v části provincie Dajr az-Zaur.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz