„Lidé se schovávali, kde mohli. Prchali do houští, zavírali se v domovech. Islamisté je pronásledovali a zabíjeli,“ řekl agentuře AFP Yanaye Grema, jeden z přeživších masakru ze sever„Slyšel jsem jenom neustávající střelbu, výbuchy, křik lidí a výkřiky Allahu Akbar (Bůh je velký - pozn. red.). Také jsem slyšel, jak se islamisté smějí a navzájem si gratulují,“ popsal Grema.
Podle svých slov se nějakou dobu skrýval, ale když viděl, že islamisté zapalují další a další domy a chtějí srovnat se zemí celé město, rozhodl se utéct. „Pět kilometrů jsem překračoval mrtvá těla, než jsem se dostal do nedaleké vesnice. Ta byla taky opuštěná a vypálená.“
PSALI JSME: |
Těla nešla spočítat
Když na místo útoku dorazili vojáci a milice, shledali, že těla nemají šanci spočítat. Bylo jich příliš mnoho. „Mrtvoly nikdo neodnáší. Nemůžeme se věnovat ani těžce zraněným, kteří mezitím umírají,“ řekl agentuře AP Muhammad Abba Gava, mluvčí špatně ozbrojených civilních milic, které se proti Boko Haram brání.
Podle Amnesty International bylo zabito až 2000 lidí. „Je to zásadní a krvavá eskalace dlouhodobého teroru Boko Haram,“ řekl deníku The Guardian Daniel Eyre, nigerijský výzkumník z Amnesty International. Zabity byly především ženy, děti a staří lidé, kteří nestihli včas utéct.
Podobný útok se podle organizace stal naposledy v březnu minulého roku. Tehdy bylo při útoku na kasárna v Maiduguri zabito asi 600 lidí. V sobotu se pak v nigerijském městě Maiduguri odpálila teprve desetiletá holčička a zabila přes 20 lidí.
Ingorace
Nigérii čekají za měsíc prezidentské volby. Očekává se, že už tak napjatou atmosféru ještě zhorší. Kvůli útokům už své domovy opustilo na jeden a půl milionu obyvatel Nigérie, mnoho z nich se voleb nebude moci zúčastnit. Centrální vláda se k situaci na severu země nevyjádřila.
To kritizuje Lai Mohammed, mluvčí opoziční strany APC. „Boko Haram ovládá už více než 20 000 čtverečních kilometrů naší země,“ upozorňuje. Pravděpodobný vítěz prezidentských voleb a současný prezident země Goodluck Jonathan už přislíbil, že pokud bude znovu zvolen do úřadu, proti islamistům důrazně zakročí.
ČTĚTE TAKÉ: |
17 Evropanů proti dvěma tisícům Afričanů
Katolický arcibiskup Ignatius Kaigama obvinil Západ z ignorování hrozby, kterou Boko Haram představuje. Svá obvinění vznesl dva dny po masakru na severu země. Upozornil na nepoměr mezi vůlí Západu jednat, když teroristé postřílejí v Paříži 17 lidí (útok na Charlie Hebdo - pozn. red.), a jeho ignorací vůči dvěma tisícovkám mrtvých v Nigérii.
Vláda Nigérie se podle něj proti islamistům brání velmi těžko. Vojáci si stěžují, že nedostávají výplatu, dezertují a vzdávají se bez boje. Kaigama tvrdí, že problém by se mohl přelít za hranice Nigérie. „Nezůstane to záležitostí tohoto regionu. Problém se dostane do Evropy a dál,“ řekl deníku The Independent. „Militantní islamisté chtějí ničit, ubližovat, vraždit nevinné,“ varuje.
Nepoměr mezi mediálním pokrytím útoku na Charlie Hebdo a masakrem v Nigérii kritizoval například politický analytik Imad Mesdoua. „Žádné záběry z místa činu, žádné hashtagy, žádné updaty,“ napsal na svém twitterovém účtu. Stephanie Hancock z organizace Human Rights Watch také upozorňovala na to, že útok se nedostal na titulní strany a nevysloužil si ani ostré odsudky, jako v případě Charlie Hebdo. Podle mluvčí katolické organizace Cafod má pro Západ větší cenu život Evropana, než Afričana.