4. ledna 2017 7:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islamisté zaútočili na filipínskou věznici, uteklo na 160 vězňů

Věznice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice - ilustrační foto. | foto: Reuters

MANILA Stovka ozbrojených islamistů přepadla ve středu brzy ráno na jihu Filipín věznici a umožnila útěk téměř 160 vězňů. Přestřelka mezi útočníky a dozorci v oblasti Cotabato trvala asi dvě hodiny. Nejméně jeden dozorce a pět vězňů přišlo o život, uvedly tamní úřady.

„Chtěli osvobodit své vězněné kamarády. Ostatní vězni využili příležitosti,“ vysvětlil novinářům zástupce dozorců Peter John Bonggat. Podle něj útočili členové radikální skupiny, která se odtrhla od Fronty národního osvobození Morů (MNLF), která uzavřela mírovou dohodu s filipínskou vládou.

Policie podle úřadů zatím dopadla a vrátila do žaláře, kde před útokem bylo přes 1500 vězňů, jen šest ze 158 uprchlíků.

Šéf nedaleké vesnice Alexander Austria řekl agentuře AP, že rozmístil ozbrojené hlídky kvůli obavám, že uprchlíci by se mohli chtít ve vesnici schovat či zajmout rukojmí.

Na Filipínách působí řada islámských extremistických skupin, především radikálové z hnutí Abu Sayyafa, kteří podporují teroristickou síť Al-Káida a také bojovníky samozvaného Islámského státu na Blízkém východě. Skupina Abu Sayyafa je obviňována z celé řady únosů za výkupné a také z pumových útoků a vražd, jimiž terorizuje Filipíny více než dvě desetiletí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz