11. března 2017 14:32, aktualizováno 12. 3 19:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

K atentátu v Damašku se přihlásili radikálové s vazbou na Al-Káidu

Bombové útoky v Damašku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bombové útoky v Damašku. | foto: Reuters

DAMAŠEK V damašské čtvrti Báb Musála v sobotu vybuchly dvě bomby. O život podle libanonské televize Al-Manár přišlo 40 lidí, většinou Iráčanů. Podle agentury Reuters se k útoku v neděli přihlásila koalice Tahrír aš-Šám, jež sdružuje skupiny s vazbami na teroristickou organizaci Al-Káida. Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) informovala o nejméně 74 mrtvých. Čtyřicet mrtvých Iráčanů potvrdila irácká televize.

Koalice Tahrír aš-Šám v prohlášení podle Reuters uvedla, že útok spáchali dva její sebevražední atentátníci. Cílem měly být „provládní a íránské milice“. Čin byl podle radikálů vzkazem Íránu, který patří mezi hlavní podporovatele syrského prezidenta Bašára Asada. Útočníci se odpálili v damašské čtvrti Báb Musála poblíž šíitských svatyň a byl jedním z nejkrvavějších v syrské metropoli za posledních šest let.

Podle arabské televize Majádín byly při explozích zasaženy autobusy, které vezly šíitské poutníky na hřbitov Báb as-Saghír. Nálože vybuchly u tohoto hřbitova, který je jedním z nejstarších v Damašku a na němž jsou pohřbeni šíitští náboženští představitelé. Hřbitov leží jižně od historické části Damašku a podle stanice Majádín patří oblast v jeho okolí k dobře střeženým.

Na záběrech syrské státní televize bylo vidět krvavé skvrny na ulicích a několik poničených autobusů na parkovišti.

V minulých letech bylo z Damašku hlášeno několik útoků na šíity. K většině z nich se přihlásily skupiny nepřátelské Íránu a libanonskému šíitskému Hizballáhu, což jsou spojenci syrského režimu v nynější občanské válce.

V čele Sýrie stojí představitelé místní šíitské sekty alávitů, k níž patří i klan prezidenta Bašára Asada. Většina Syřanů ale vyznává sunnitskou větev islámu, většina Iráčanů jsou šíité.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz