21. října 2019 10:41, aktualizováno  19:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Příměří v Sýrii končí v úterý. Pokud se Kurdové nestáhnou, ofenziva bude pokračovat, tvrdí Erdogan

Turecká invaze na severu Sýrie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká invaze na severu Sýrie. | foto: Reuters

Ankara/Moskva/Teherán  Západ se přidal na stranu teroristů, když podporuje syrské Kurdy a kritizuje Turecko za ofenzivu v Sýrii. Prohlásil to v pondělí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který minulý týden přistoupil na pětidenní zastavení bojů na severu Sýrie. Armáda oznámila, že tento klid zbraní skončí v úterý ve 21:00 SELČ. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu prohlásil, že pokud se Kurdové do té doby ze stanoveného prostoru nestáhnou, Turecko ofenzívu obnoví. Americký prezident Donald Trump odpoledne prohlásil, že příměří na severu Sýrie je dodržováno, navzdory menším střetům.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

Šojgu dále podle agentury Interfax uvedl, že na severu Sýrie je „v důsledku tureckých vojenských akcí bez dozoru osm uprchlických táborů a osm věznic pro zahraniční radikály“. „Může to vést k takzvané obrácené migraci teroristů do zemí jejich původu,“ dodal ministr na bezpečnostním fóru v Pekingu.

Takzvaný Islámský stát podle něj po své porážce v Sýrii rozšiřuje svůj vliv do jihovýchodní Asie, včetně zemí jako Indonésie, Malajsie, Singapur, Filipíny a částečně i Thajsko. „Ještě před několika lety se myslelo, že pro země v tomto prostoru terorismus hrozbou není,“ řekl Šojgu.

Zhruba před týdnem se objevila zpráva, že se z jednoho tábora na severu Sýrie podařilo uprchnout 800 lidem, mezi nimiž byli i příbuzní členů IS. Ruská média informovala, že o pomoc Moskvy usiluje několik desítek žen z Ruska, které jsou v jednom z táborů pro členy IS na severu Sýrie. Turecko popírá tvrzení, že jeho ofenziva může umožnit zajatým bojovníkům IS uprchnout. Kurdové střeží v táborech na 11.000 členů IS a desítky tisíc jejich příbuzných. Mezi zajatci z IS je kolem 2000 cizinců.

Koordinovaný postup Ruska, Turecka a USA v Sýrii podle ministra může pomoci zajistit regionu stabilitu a bezpečnost. V úterý se mají k jednáním o Sýrii sejít prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin.

Spojené státy nyní stahují ze severu Sýrie své vojáky, kteří dosud byli spojenci syrských Kurdů a pomáhali jim zabezpečit syrský sever. Turecko chce, aby se kurdské oddíly stáhly od hranice, kde podle Ankary vznikne prostor pro bezpečný návrat syrských uprchlíků z Turecka. Kurdové v neděli odešli z pohraničního města Rás al-Ajn. Stažení z pohraničí mají stihnout do úterý, kdy vyprší 120hodinové příměří dojednané mezi Tureckem a USA.

Kouř stoupající z města Ras al-Ayn v Sýrii. Foceno z turecké strany hranice....
Syrská armáda vstoupila do severosyrského města Manbidž, odkud se stáhla...

Ankara kromě jiného oznámila, že Turecko u hranice na syrském území zřídí 12 pozorovacích postů.

Spojencem Damašku je v syrské válce vedle Ruska také Írán. Ten  oznámil, že je proti zřizování tureckých stanovišť v Sýrii. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí řekl, že je třeba respektovat územní celistvost Sýrie.

„Jsme proti tomu, aby Ankara v Sýrii zřizovala vojenská stanoviště. Mělo by se to řešit diplomatickou cestou, měla by se respektovat územní celistvost Sýrie,“ prohlásil mluvčí před novináři. Írán se už dříve nabídl jako prostředník jednání mezi syrskými Kurdy, syrskou vládou a Tureckem o zajištění bezpečnosti na jižní turecké hranici.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj