Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Princetonská univerzita bojuje proti systémovému rasismu. Katedra zrušila požadavek na řečtinu a latinu

Studenti se prochází v areálu Princetonské univerzity. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti se prochází v areálu Princetonské univerzity. | foto: Reuters

Princeton Katedra klasických studií na prestižní Princetonské univerzitě odstranila požadavek, aby studenti měli alespoň částečnou znalost řečtiny nebo latiny. Oborová rada krok odůvodnila tím, že chce zabránit systémovému rasismu a vytvořit příležitosti pro kariérní postup studentů či budoucích kolegů bez znalostí pozadí oboru.

Podle týdeníku Princeton Alumni Weekly oddělení klasických studií svým krokem zcela eliminovalo svou „klasickou“ stopu. Obor původně požadoval znalost řečtiny nebo latiny a studenti museli navíc některý z těchto jazyků absolvovat.

To už však nově platit nebude. Zásadní změny si údajně vyžádaly rasové nepokoje a protesty z loňského léta, které vyvolala vražda George Floyda. Uvedl to profesor klasických studií a ředitel vysokoškolského studia Josh Billings. Řečtina a latina tak byly považovány za méně důležité než diverzifikace studentské populace, a proto došlo k transformaci.

Na základě informací od výboru katedry je cílem nových opatření snaha zpřístupnit studia širší škále studentů a zajistit, aby studium antického Řecka a Říma bylo propojeno s řadou zkušeností a různých perspektiv.

„Myslíme si, že díky novým perspektivám v této oblasti se to v oboru zlepší. Mít lidi, kteří na střední škole možná nevystudovali klasiku, může na katedře vytvořit pulzující intelektuální komunitu,“ řekl Billings pro The National Review. Zároveň zadoufal, že si studenti cestu k některému z jazyků najdou, kdy na ně budou vyučující apelovat.

Představitelé katedry si přesto myslí, že ani tyto kroky zcela nepomohou. „Akce, které podnikáme na podporu spravedlnosti a inkluze, ani tak nebudou stačit na ochranu členů naší komunity před diskriminací a účinky systémového rasismu - zejména antičerného rasismu,“ uvedla katedra.

Ve svém prohlášení také potvrdila, že byla kvůli rasismu nehostinná pro studenty tmavé i jiné než tmavé pleti, což by se mělo změnit.

Změny provedla také katedra politologie, kde vznikla přednáška s názvem „Rasa a identita“, v níž musejí studenti absolvovat kurz zaměřený na rasu a politiku ve Spojených státech. K tomu musí projít dalšími rasovými kurzy a začlenit rasové téma i do své diplomové práce. „Politika rasy je základem politických dějin USA, a proto byla tato cesta nezbytná,“ řekl pro CNS News profesor Frances Lee.

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!