Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Princové se přeli kvůli svatbě, vadil prý i rasový původ Meghan. Nová kniha odkrývá zákulisí královské rodiny

Britský princ Harry a jeho žena Meghan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský princ Harry a jeho žena Meghan. | foto: Reuters

PRAHA/LONDÝN Příběh prince Harryho a známé americké herečky Meghan Markleové opět plní titulní stránky britských deníků. V médiích se totiž objevily úryvky z chystané knihy Cesta za svobodou, která mimo jiné popisuje vztahy v královské rodině a důvody odchodu Harryho a jeho choti z královských služeb. Zatímco manželé se od knihy a podílu na její tvorbě již distancovali, královská rodina se dosud nevyjádřila.

Psal se začátek letošního roku a princ Harry se spolu se svou manželkou Meghan Markleovou rozhodli vzdát královských povinností. „Máme v úmyslu vzdát se role ‚předních‘ členů královské rodiny a pracovat, abychom se stali finančně nezávislými, zatímco budeme nadále plně podporovat Její Veličenstvo královnu,“ napsali vévoda a vévodkyně ze Sussexu ve svém prohlášení na instagramovém účtu.

Zástupci Buckinghamského paláce později oznámili, že princ s manželkou nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků. „Doufali jsme, že budeme nadále sloužit královně, Společenství a mým armádním spolkům bez veřejného financování. Bohužel to nebylo možné,“ reagoval Harry.

KVĚTEN - Meghan Markleová a princ Harry si řekli své „ano“. Královskou svatbou...
Britský princ Harry a jeho choť Meghan přicházejí do sálu svatého Jiří ve...

Britská média v té době odchod ze služeb královny Alžběty II. prezentovala jako vyvrcholení sílícího rozkolu mezi Harrym a Meghan se zbytkem královské rodiny. Toto téma znovu ožívá právě v těchto dnech. Britský tisk se hemží výňatky z knihy mapující příběh Harryho a Meghan nazvané Cesta za svobodou, která má být vydána v srpnu.

Autory publikace jsou Omid Scobie a Carolyn Durandová, kteří jako členové vybrané skupiny novinářů zabývající se britskou královskou rodinou a jejími aktivitami měli možnost získávat informace o událostech přímo uvnitř paláce. Zda jim s tím pomáhali i vévoda a vévodkyně ze Sussexu, je předmětem spekulací. „Oficiálně se Harry s Meghan na tvorbě knihy nepodíleli. Nicméně domnívám se, že autorům pomohli například s kontaktováním jejich přátel a nejbližších,“ řekla Roya Nikkhahová, královská korespondentka Sunday Times.

Jak informuje britský Guardian, podle autorů knihy v paláci pracovala jen hrstka lidí, kterým Harry s Meghan mohli věřit. Jedním z hlavních důvodů, jež vedly k rozhodnutí páru odejít, pak byl způsob, jakým se k Meghan chovali členové královské rodiny. „Je na ní něco, čemu nevěřím,“ řekl prý například jeden z nich hned po jejím příchodu. Lidem v paláci se údajně ani nelíbilo, že je herečka Američanka a pochází z rasově smíšené rodiny.

Harryho rozepře s Williamem

V biografii jsou rozebrány také vztahy Harryho s bratrem Williamem a Meghan s Kate. Podle dostupných ukázek z knihy měl zpočátku William obavy, že je jeho mladší bratr zaslepený touhou, a varoval ho, ať se svatbou nespěchá.

„Vezmi si tolik času, kolik potřebuješ, abys tu holku dobře poznal,“ řekl podle novinářů. To se Harrymu však nelíbilo a pobouřila ho zejména slova – tu holku – podle něj totiž vyzněla snobsky. Harry byl podle Scobieho a Durandové do americké herečky natolik zamilovaný, že přesvědčení o svatbě nabyl již po druhém rande.

Právě tento spor mezi bratry spustil vleklou rozepři. Ta podle britských médií následně vedla i k chladnému postoji Kate k Meghan, na který americká herečka dlouhodobě upozorňovala. Jak ale vyplývá z úryvků knihy, mezi Meghan a Kate žádné zásadní spory nebyly, i když to některá média tvrdila. Překážkou byl spíše vztah jejich manželů.

Vévodkyně Kate, manželka britského prince Williama, a vévodkyně Meghan,...

Postupem času měla být dalším z problémů také stále rostoucí veřejná obliba manželského páru. „Jak jejich popularita rostla, Harry a Meghan nedokázali pochopit, proč se tak málo lidí v paláci zajímá o jejich zájmy,“ stojí v biografii. Autoři knihy dodávají, že se uvnitř paláce začaly objevovat názory, aby byl pár upozaděn, protože jinak by jeho obliba mohla být vyšší než popularita královské rodiny, což by bylo nežádoucí.

Kombinace všeho zmíněného podle britského tisku měla nakonec na svědomí odchod vévody a vévodkyně ze Sussexu z královské rodiny. „Pro tuto rodinu jsem se vzdala celého svého života, byla jsem ochotná udělat cokoliv, ale nyní jsme tady. Je to velmi smutné,“ řekla Meghan následně svým přátelům.

Harry s Meghan se vzali roku 2018 na královském hradě Windsor, americká herečka si následně vybudovala image módní ikony a královský pár se brzy stal jedním z nejsledovanějších na světě. Nyní manželé žijí v Kalifornii v Los Angeles a podílejí se zejména na charitativních projektech. Královské povinnosti jim skončily k poslednímu březnu.

Nový most se nepovedl. Kraj žádá firmu, ať ho postaví znovu. Ta odmítá

Stavba dvou nových mostů nad čtyřproudou silnicí a železnicí ve Frýdlantu nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium S takovou situací se Moravskoslezský kraj jako investor ještě nesetkal. Odmítá převzít most přes železnici ve Frýdlantu...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...