Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Případ Kuciakovy vraždy se blíží ke konci, soud projednal důkazy navrhované prokuraturou

Marian Kočner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marian Kočner | foto: CC BY-SA 4.0: Slavomír Frešo; Wikimedia

Bratislava/Pezinok Soud, který se na Slovensku zabývá případem vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, už projednal důkazy navrhované prokuraturou. Vyplývá to oznámení prokurátora na středečním líčení v procesu, který začal letos v lednu.

Soud se ještě bude muset vypořádat kromě jiného s návrhy obhajoby na doplnění dokazování a také s podněty zástupců pozůstalých.

„Z hlediska důkazů prokazujících vinu obžalovaných byly provedeny všechny nejdůležitější důkazy,“ řekl nyní novinářům právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic.

Po projednání všech důkazů a po očekávané výpovědi některých obžalovaných bude moci soud přistoupit k závěrečným řečem a následně vynést verdikt. Trojici obžalovaných, mezi kterými je podle prokuratury i objednavatel Kuciakovy vraždy Marian Kočner, hrozí v případě prokázání viny trest 25 let ve vězení nebo doživotí.

K vraždě novináře, jeho partnerky a jednoho podnikatele se dříve u soudu přiznal jeden z původně pěti obviněných v případu Kuciakovy vraždy, bývalý voják Miroslav Marček. Za to byl zatím nepravomocně odsouzen na 23 let ve vězení. Už loni další obviněný, zprostředkovatel Kuciakovy vraždy Zoltán Andruskó, přistoupil v rámci řízení o uzavření dohody o vině a trestu na trest 15 let vězení.

Podle prokuratury objednávku reportérovy vraždy Kočnerova známá a další obžalovaná Alena Zsuzsová předala Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, jenž spolupracoval se svým bratrancem Marčekem. Kočner, Szabó a Zsuzsová vinu odmítli.

Prokurátor v obžalobě uvedl, že Kuciakovu vraždu objednal Kočner ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Spolu s Kuciakem byla v jeho domě v únoru roku 2018 zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová. Dvojnásobná vražda vyvolala mohutné protivládní protesty a politickou krizi, která vyústila v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica.

Součástí procesu v případu vraždy Kuciaka a Kušnírové je také vražda jednoho podnikatele z roku 2016, ke které se přiznal Marček. U soudu tvrdil, že při loupežné vraždě mu pomáhal Szabó.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.