Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Svět

Případy myokarditidy v Izraeli pravděpodobně souvisí s očkováním od Pfizeru

Vakcína na covid Pfizer/BioNTech foto: Reuters

Několik případů infekce srdečního svalu, které se objevily v Izraeli především u mladších mužů, pravděpodobně souvisí s očkováním vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Oznámilo to izraelské ministerstvo zdravotnictví, které si kvůli výskytu myokarditidy nechalo vypracovat odbornou studii, napsala ve středu agentura Reuters.
  18:07

V Izraeli bylo mezi pěti miliony očkovaných od loňského prosince do letošního května hlášeno 275 případů myokarditidy. Podle tamního zdravotnického resortu to vyplývá ze zjištění studie, na které se podílely tři odborné týmy. Většina pacientů se zánětem nestrávila v nemocnici více než čtyři dny, lékaři 95 procent všech případů vyhodnotili jako mírných.

Vakcína Pfizer dostala zelenou pro aplikaci u dětí od 12 do 15 let. Jde o první látku v Evropě s tímto doporučením

Studie zjistila „pravděpodobnou souvislost mezi druhou dávkou vakcíny (Pfizer/BioNTech) a projevem myokarditidy u mužů ve věku 16 až 30 let,“ uvedlo ministerstvo. Nejčastěji se infekce projevila u mužů ve věkové skupině 16 až 19 let.

Společnost Pfizer uvedla, že o zjištění izraelských odborníků ví, ale příčinná souvislost s podáním její vakcíny nebyla stanovena. U očkovaných navíc firma nezaznamenala míru myokarditidy vyšší, než je v populaci běžné. Veškeré ohlášené případy však podrobně zkoumá a kvůli jejich posouzení se pravidelně schází s izraelskými úřady, sdělila společnost.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví prohlášení, které podle Reuters nezmiňuje žádná doporučení, zveřejnilo před očekávaným rozhodnutím, zda začít s vakcinací dětí od 12 do 15 let.

Izrael vede světově nejúspěšnější vakcinační kampaň, připomíná Reuters; očkování má za sebou více než 55 procent Izraelců. Ve zhruba devítimilionové zemi denně přibývá několik desítek případů koronavirové infekce, aktivních případů nákazy je k dnešnímu dni 340.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...