Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč papež František odtahoval prsten od věřících, kteří ho chtěli políbit? Vatikán přišel s překvapivým důvodem

Svět

  21:10
Vatikán - Papež František se setkal s věřícími po pondělní mši ve městě Loreto. Ti v dlouhém zástupu přistupovali ke svatém otci. U něj se skláněli a chtěli políbit jeho pečetní prsten tak, jak je u vysoce postavených hodnostářů zvykem. Papež však před před každým věřícím rázně ucuknul rukou a poslal jej dál. Video, které úsměvnou situaci zachytilo a na němž papežovo chování působilo jako akt skromnosti, se stalo virálním hitem.

Papež František během setkání s věřícími v italském Loretu. foto: AP

Jak vyplývá z oficiálního vyjádření, hlava katolické církve však měla patrně daleko pragmatičtější důvod.

„Byla to jednoduše otázka hygieny,“ vyjádřil se podle agentury Reuters vatikánský mluvčí Alessandro Gisotti. Vysvětlil, že ve frontě na setkání bylo mnoho lidí a papež František nechtěl riskovat šíření bakterií. Papež jinak k tradici svoluje, učinil tak například během nedávného setkání s italským mnichem, doplnil mluvčí Gisotti.

Video s úsměvem uhýbajícího papeže před polibky se rychle rozšířilo po sociálních sítích, objevilo se dokonce i v oblíbených amerických komediálních pořadech jako Jimmy Kimmel Live nebo The Late Night Show with Stephen Colbert. Pobavení nad rozruchem provázejícím celou situaci vyjádřil také blízký papežův poradce.

Jednání hlavy církve vyvolalo i negativní odezvu. Konzervativní katolické weby vyznačující se častou kritikou papeže Františka označily situaci za „znepokojující“ a některé ho dokonce vyzvaly k rezignaci, pokud se mu církevní rituály nelíbí.

Papež František však není jediným, komu tato tradice není obecně blízká – líbání prstenů na podobných akcích za účasti většího počtu lidí odmítali i jeho předchůdci - Benedikt a Jan Pavel II.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...