Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Proč uspěla Kuba? Má lékaře

Svět

  7:54
NEW YORK/PRAHA - Nad lidskými právy budou nyní v rámci nově založené Rady OSN pro lidská práva dohlížet země jako Čína, Kuba či Saúdská Arábie. Včerejší reakce diplomatů ale ukázaly, že výsledky nočního úterního hlasování 190 států zastoupených v OSN nebyly překvapivé.

Kubánský prezident Fidel Castro foto: AFP

Americký velvyslanec při OSN John Bolton například střízlivě uvedl, že tyto výsledky Američané „vcelku čekali“. K přítomnosti Kuby si neodpustil sarkastickou poznámku. „To je radosti, co?“

Kuba získala poměrně vysoký počet hlasů, přesně 135, což je o 30 hlasů více než měla například Česká republika, která se do Rady ale také dostala. Dokonce v prvním kole, a to společně s Rusy a Poláky. Jak je ale možné, že režim Fidela Castra desítky let lidská práva pošlapává, ale svět si ostrov přesto zvolil za „hlídače“ těchto práv?

Postavení Číny
Odpověď je celkem jednoduchá. Mnohé rozvojové země totiž nevnímají Kubu jako režim, který svévolně zavírá do vězení a šikanuje. Pro africké či latinskoamerické země je Kuba státem, který do zaostalých regionů posílá své lékaře a učitele. S touto pověstí souhlasí i český velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček.

„Zástupci rozvojových zemí se vás opravdu zeptají, kolik jsme jim poslali zubařů, zda jim poskytujeme studijní stipendia,“ řekl včera LN Kmoníček. Ani pro něj proto nebylo zvolení Kuby do rady žádný velkým překvapením.

Že by se do rady nedostala dnes prosperující Čína, která v současnosti obchoduje s kdekým, čekal také zřejmě jen málokdo. „S Čínou chtějí mít snad všichni dobré vztahy. Navíc tato země má stálé křeslo v Radě bezpečnosti OSN,“ potvrzuje Kmoníček.

Podle jeho slov ho snad jen překvapilo, že se do rady pro lidská práva nedostala Venezuela, která „spřízněným“ státům posílá dodávky zlevněné ropy. Její vůdce Hugo Chávez se navíc přátelí s Fidelem Castrem a v poslední době stále více mluví o sjednocené a sociálně spravedlivé Latinské Americe.

Přesto i Chávezův populismus zabral: jeho země totiž dostala 101 hlasů, tedy o pět více než bylo požadované minimum. Pro Jižní Ameriku bylo ale vyhrazeno jen osm míst. Před Venezuelu se tak kromě Kuby dostaly například Brazílie, Argentina nebo Mexiko.

Podle zákulisních informací se Západ s rozvojovými zeměmi dohodl na tom, že za absolutní většinu, která na vstup do rady stačila, budou muset členové nového orgánu OSN být sami prolustrováni. Jinými slovy by měli dokázat, že se v jejich zemi lidská práva neporušují.

Autoři: