25. června 2012 11:01, aktualizováno  11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prokletá chorvatská dálnice. Zemřelo na ní 150 lidí

Havarovaný autobus leží na boku, policie zkoumá okolí nehody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havarovaný autobus leží na boku, policie zkoumá okolí nehody. | foto: Reuters

ZÁHŘEB/PRAHA Nedaleko místa, kde v sobotu havaroval autobus s českými turisty, došlo před čtyřmi lety k podobné tragické nehodě. Při havárii autobusu tehdy zemřelo 16 Slováků. Chorvatská média píší, že dálnice, i když je relativně nová, má nekvalitní úseky, které mohou být nebezpečné.

Slovenský list Nový čas o místě píše jako o "dálnici smrti." Obě nehody se liší jen nepatrně. Slovenský autobus havaroval 7. září 2008 v časných ranních hodinách u města Gospič. Sjel z dálnice, prorazil svodidla a čelně narazil do betonového sloupu mostu. Zemřelo 16 lidí, včetně obou řidičů.

Havárie slovenského autobusu je nejhorším silničním neštěstím v Chorvatsku za posledních 20 let. Dopravní experti měli zpočátku za to, že za něhodu mohla prasklá pneumatika. Později se však přikláněli k názoru, že za tím byl lidský faktor, tedy mikrospánek, nepozornost či nevolnost řidiče.

"Když jsem se dozvěděla o nehodě českého autobusu, hned se mi udělalo zle," říká Magdaléna Dudášová, která před čtyřmi roky havárii přežila. Žena utrpěla 14 zlomenin, musela podstoupit 30 operací.

Petr Nečas poděkoval chorvatskému premiérovi

Premiér Petr Nečas telefonoval chorvatskému protějšku Zoranu Milanoviči. Poděkoval mu za činnost chorvatských záchranářů, policistů, hasičů a zdravotníků při sobotní tragické nehodě a jejich profesionalitu a nasazení.

Český autobus havaroval v sobotu časně ráno na dálnici A1 ve střední části Chorvatska. Osm z 51 lidí ve vozidle nehodu nepřežilo. Její příčina zatím není známa, v Chorvatsku se hodně spekulovalo o tom, že řidič za volantem usnul.

Nová, ale nekvalitní dálnice

Dálnice, která spojuje Záhřeb se Splitem, byla dokončena před osmi lety, za tu dobu tam ale zahynulo víc než 150 lidí a 1400 se zranilo. Portál Slobodna Dalmacija připomíná, že ačkoliv dálnice patří k nejmodernějším v zemi, řada úseků je nebezpečných a nekvalitních. Asfaltový povrch na půlkilometrovém úseku, na kterém Češi havarovali, už Chorvati několikrát opravovali. List upozorňuje, že nerovnosti jsou vidět pouhým okem. Pokud je řidič nepozorný, mohou ho nerovnosti vyvést z jízdního pruhu. Na místě je i kvůli nedalekému tunelu omezena rychlost na 100 kilometrů v hodině.

Problémem jsou i jednoduchá svodidla. Až po častých stížnostech chorvatských dopravních odborníků je vyměnila za pevnější, ale jen na jedné straně dálnice.

Nehoda slovenského autobusu v Chorvatsku, 7. září 2008

Nehoda slovenského autobusu v Chorvatsku, 7. září 2008

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz