Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Býval největším magnátem Srbska. Teď míří za mříže, podváděl na daních

Svět

  12:40
BĚLEHRAD - Bělehradský soud v pondělí poslal na pět let do vězení podnikatele Miroslava Miškoviče, svého času nejbohatšího Srba a jednoho z nejvlivnějších balkánských magnátů. V procesu, který Bělehrad označuje za důkaz důsledného boje se zločinem, byl Mišković usvědčen z daňových podvodů.

Sedmdesátiletý Mišković disponuje majetkem v hodnotě kolem půl miliardy eur, který podle místních médií shromáždil za vlády někdejšího jugoslávského a srbského nacionalistického vůdce Slobodana Miloševiče. foto: Twitter / BlicReprofoto

Sedmdesátiletý Mišković disponuje majetkem v hodnotě kolem půl miliardy eur, který podle místních médií shromáždil za vlády někdejšího jugoslávského a srbského nacionalistického vůdce Slobodana Miloševiče. V jeho vládě byl Mišković půl roku vicepremiérem.

Je to jako v Srbsku za Miloševiće, hrozí výbuch násilí, líčí disident z Makedonie

Podle prokuratury se podnikatel spolu se svým synem Markem a s několika dalšími lidmi dopustil finančních podvodů, při nichž se nezákonně obohatili o zhruba 20 milionů eur (přes půl miliardy korun). Marko Mišković byl už v únoru odsouzen na 3,5 roku vězení.

Zadržení Miškoviče v roce 2012 v Srbsku vyvolalo šok a bylo přijato jako signál, že tehdejší vláda Ivici Dačiče zahájila skutečně seriózní boj s korupcí a podvody. I nynější vláda doufá, že odsouzením mocného podnikatele ukáže, že myslí vážně boj proti temnému propojení politiky, podnikatelské sféry a kriminality, které v Srbsku bujelo posledních dvacet let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!