Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Srbsku budou předčasné volby, prezident rozpustil parlament

Evropa

  15:13
BĚLEHRAD - Srbský prezident Tomislav Nikolić v pátek podle očekávání rozpustil parlament a vypsal předčasné volby na 24. dubna. Vyhověl tak žádosti, kterou mu ve čtvrtek zaslal premiér Aleksandar Vučić s cílem získat od voličů nový, silný mandát, aby jeho vláda mohla pokračovat v reformách a dokončit přístupové rozhovory Srbska s Evropskou unií.

Srbský prezident Tomislav Nikolić podepisuje dokument, jímž rozpustil parlament. foto: ČTK

„Je třeba, aby bylo jasné, zda občané jsou připraveni až do konce podpořit bolestné reformy, aby jednoho dne žili lépe, anebo zda existuje nějaká jiné idea,“ prohlásil Nikolić, když oznámil rozpuštění Národní skupštiny a termín nových voleb.

Reportáž z ústavu pro mentálně postižené v Srbsku: nejčastější cestou ven je smrt

Srbští voliči byli naposledy u volebních uren před dvěma roky na jaře, a další řádné volby měly následovat až v roce 2018. O předčasném hlasování se už spekuluje řadu měsíců, protože Vučičův kabinet je pod neustálou ostrou kritikou opozice a premiér si nezřídka stěžuje na „tlaky zvenčí“, jež mu podle něj podrážejí nohy.

Bolestné reformy

Nicméně vláda a zejména Vučičova Srbská pokroková strana (SNS), jejímž hlavním koaličním partnerem je Srbská socialistická strana (SPS) ministra zahraničí Ivici Dačiče, se stále těší velké podpoře obyvatel. A to přes bolestné dopady - jako je například snižování penzí a platů -, které provázejí reformní kroky.

Cílem vládních úsporných opatření je stabilizovat státní finance před vstupem země do Evropské unie, která přístupové rozhovory se Srbskem zahájila loni v prosinci. Otevřeny byly první dvě kapitoly, které se týkají finanční kontroly a normalizace vztahů s Kosovem.

Srbský premiér Aleksandar Vučić.

Všechny předvolební průzkumy naznačují, že Vučičova SNS ve volbách zvítězí a zřejmě z nich vyjde i posílena. To si přeje také prezident Nikolić, který kdysi stejně jako Vučić patřil k radikálům vedeným ultranacionalisty Vojislava Šešelje. Z obou se později stali stoupenci demokratické a proevropské přeměny Srbska.

Před nástupem do úřadu hlavy státu byl Nikolić i předsedou Srbské pokrokové strany. „Přeji si, aby zvítězila SNS, ale nebudu zklamán, jestliže zvítězí jiní. Bojím se jen, že se stanou horší věci, jestliže tato vláda nedostane důvěru,“ řekl mimo jiné poté, co oznámil předčasné parlamentní volby, s nimiž se budou zároveň konat i volby místní. Dodal, že si není jistý tím, že by v případě neúspěchu SNS „pokračovaly mezinárodní vztahy, reformy a boj proti zločinnosti“.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!