Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prudké deště uhasily třetinu požárů v Novém Jižním Walesu, v Sydney hrozí povodně

Svět

  18:44
Sydney - Přívalové deště na východním pobřeží Austrálie uhasily třetinu všech požárů v této oblasti a mohly by uhasit i další, uvedli oficiální činitelé, které citoval zpravodajský server BBC News. Široký pás deště, který se přesouval během uplynulých 24 hodin přes Nový Jižní Wales, uhasil 20 ze zhruba 60 požárů v tomto státě.

Úprk před bouřkou. foto:  Michal Šula, MAFRA

Úřady srážky uvítaly, ale zároveň varovaly před rizikem povodní v Sydney a dalších městech podél pobřeží. Některé z oblastí zaznamenaly rekordní množství srážek za více než poslední rok, uvedl meteorologický úřad.

Zdánlivě nekonečné požáry v Novém Jižním Walesu v Austrálii.
Stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě Austrálie ve čtvrtek vyhlásil kvůli...

V největším australském městě Sydney v pátek pršelo nejvíce za posledních 15 měsíců. Mnoho místních obyvatel déšť vítalo, bez ohledu na nepříjemnosti, které s sebou přinesl.

Většinu Nového Jižního Walesu trápí sucho už více než tři roky a právě tato skutečnost se podepsala na intenzitě bezprecedentních požárů z letošního australského léta.

Austrálie se dočkala deště. Srážky ale všechny požáry neuhasí, upozorňují hasiči

Hasiči Nového Jižního Walesu uvedli, že jsou z deště a předpovědi dalších srážek „štěstím bez sebe“. „Přesně tohle je ten vytrvalý, přiměřený déšť, za který jsme se tak dlouho modlili,“ uvedla mluvčí venkovské požární služby Nového Jižního Walesu Angela Burfordová.

Zasahovali záchranáři

Do jiných oblastí ale déšť přinesl i problémy. V turistické oblasti Byron Bay na severu státu napršelo více než 280 milimetrů srážek. Záchranáři museli vyprostit řadu lidí, které stoupající voda uvěznila ve vozech.

Období lesních požárů, které začalo v září, by mohlo pokračovat až do dubna. Oficiální činitelé varovali, že riziko požárů stále ještě trvá v jižních státech Viktorie Jižní Austrálie. Nový Jižní Wales zatím utrpěl při požárech v této sezoně největší škody.

V celé zemi při požárech zahynulo nejméně 33 lidí a oheň zničil tisíce domů. Shořelo přes 11 milionů hektarů půdy, což je oblast srovnatelná s velikostí Anglie.

Autor:

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...