14. června 2009 16:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První expertíza: Lidé vypadli z airbusu už ve vzduchu

Příslušníci brazilského letectva vykládají jedno z těl z letu 447. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci brazilského letectva vykládají jedno z těl z letu 447. | foto: AFP

RIO DE JANEIRO Předběžné údaje z expertíz 16 obětí letu 447 společnosti Air France posilují hypotézu, že se ztracený airbus roztrhl ve vzduchu ještě předtím, než dopadl do vod Atlantického oceánu.

Podle vyšetřovatelů byla většina z těl vylovena z moře zcela nahá, o oblečení mohli přijít silným působením větru. Ten mohlo pasažérům strhnout šaty v kabině, jestliže se airbus roztrhl už ve vzduchu.

Na tělech se také nenalezly stopy po popáleninách, což by vyvracelo hypotézu, že letoun explodoval.

Informaci přinesl server O Globo. Výsledky expertíz by mohly vyšetřování posunout dál, černé skříňky letu 447 nebyly doposud nalezeny. Podle vyšetřovatelů mohou ležet až v hloubce 6000 metrů.

V době nehody bylo na palubě 216 pasažérů, brazilské a francouzské pátrací týmy zatím našly 44 těl. Důstojník brazilského letectva Ramon Cardoso řekl, že pátrání je den o de dne složitější a vše navíc komplikují mořské proudy. V neděli podle něj musely všechny letouny zůstat na základně kvůli špatnému počasí a pátrání celý den neprobíhalo.

Jedna z posledních hypotéz důvodu pádu letu 447 se objevila na blogu Jana Orny, podle níž měl zmizelý airbus nalétáno příliš mnoho hodin a důsledkem toho byla konstrukce letounu vystavena velkému únavovému porušení. Spolu s tím, že airbus vletěl do silné bouře, mohlo dojít k fatálnímu tlaku na konstrukci letadla a ta praskla.

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...