Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Těla z airbusu zůstanou v oceánu, rozhodl soud

Svět

  10:43
PAŘÍŽ - Těla obětí nehody airbusu Air France, který se před dvěma lety zřítil nad Atlantikem, se nebudou vyzvedávat. První dvě vytažená těla se cestou na hladinu rozpadla. Z úcty k obětem proto soud další manipulaci s těly zakázal.

Záchranáři vytahují z oceánu trosky letadla Air France foto: Reprofoto

Podle soudců Sylvie Zimmermanové and Yanna Danielle by bylo vytažení obětí nehody za těchto podmínek pro rodiny pozůstalých traumatické. "Abychom zachovali jejich důstojnost a z úcty k rodinám, které pro ně truchlí, neměly by být ostatky vyzvednuty," cituje soudce deník The Telegraph. Podle nich stačí identifikovat dvě vytažená těla.

Psali jsme:

Těla až sta obětí, stále připoutaná k sedačkám, tak zřejmě zůstanou už navždy ve vraku letadla na dně oceánu. Záběry průzkumné kamery ukázaly, že se zatím téměř nerozložila. Podle odborníků díky chladu, temnotě a tlaku, který panuje v téměř čtyřkilometrové hloubce Atlantiku.

Ukázalo se však, že cestu na hladinu nevydrží. Obě dvě akce francouzského pátracího týmu dopadly stejně. Cestou vzhůru se těla obětí nehody v teplejší vodě a silnějších proudech rozpadla.

Budou to už dva roky

Letoun Airbus A330 havaroval 1. června 2009 na cestě z Ria de Janeiro do Paříže nad Atlantským oceánem. Bezprostředně po neštěstí byly vyloveny jen některé části stroje a těla asi 50 pasažérů, která plavala na hladině oceánu. Nezvěstných zůstalo 178 osob, z nichž asi stovka se nachází uvnitř trupu letadla nebo mezi troskami v okolí.

Trosky stroje byly nalezeny až začátkem letošního dubna. Jsou v hloubce 3900 metrů na ploše 600 krát 200 metrů.

Experti nyní zkoumají před pár dny nalezené černé skříňky, které zaznamenávají parametry letu a rozhovory v pilotní kabině a které by mohly objasnit dosud nevysvětlenou příčinu katastrofy.

Čtěte také:

Autor: