Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První ze školaček unesených Boko Haram zachráněna. Podle médií je těhotná

Martha Marková oplakává svou dceru Monicu (na snímku), unesenou teroristy z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martha Marková oplakává svou dceru Monicu (na snímku), unesenou teroristy z... | foto: ČTK

ABUJA Nigerijský prezident Muhammadu Buhari se sešel se studentkou, která byla v roce 2014 zajata spolu s více než 270 spolužačkami na severu Nigérie a v úterý byla nalezena. Dívka, jíž je nyní 19 let, má čtyřměsíční dítě, jehož otcem je podle nigerijských zdrojů jeden z únosců.

Buhari po schůzce řekl, že Amína Alíová bude pokračovat ve studiu. Zároveň odsoudil to, že dívce bylo vnuceno manželství.

Alíová podle humanitárních pracovníků potřebuje psychologickou pomoc. Ve skupině žen a dětí, které byly v lese na dříví, ji náhodně identifikoval jeden lovec, který pochází stejně jako rodina Alíové z Chiboku. „Když jsem ji uviděl, poznal jsem ji. Řekl jsem vojákům, že je to jedna z unesených a pohřešovaných dívek. Odvedli jsme ji ze skupiny žen,“ citoval zachránce nigerijský list The Nation.

Armáda dívku dopravila nejprve k rodině do vesnice u Chiboku, později do střediska severonigerijského státu Borno Maiduguri, kde se s ní sešel guvernér, a později byla dopravena do Abuji.

The National napsal, že dívka s matkou, která nesla její dítě, dnes přijela k prezidentově vile v autě s guvernérem státu Borno Kashimem Shettimaou. Do prezidentovy kanceláře se dostali jen vybraní novináři. Po asi třičtvrtěhodinové schůzce dívku z vily doprovodila ochranka.

Kampaň za propuštění

Shettima řekl, že armáda se vydá na záchrannou operaci ostatních dívek a že by mohly být na svobodě za několik týdnů. „Armáda se už přesouvá do lesa Sambisa. Věříme, že v nadcházejících týdnech budeme moci zbylé dívky osvobodit,“ řekl. Podle agentury AP už Alíová poskytla první informace o ostatních 218 pohřešovaných. Šest z nich prý zemřelo, ale ostatní jsou stále v lese Sambisa a v pořádku. Amína řekla, že jsou schované na místě, kde je armáda nikdy nenajde.

Až 2 tisíce unesených dětí

Amnesty International tvrdí, že milice od roku 2014 unesly asi 2000 dětí a že mnohé jsou sexuálně zotročeny nebo přinuceny bojovat. Některé byly vycvičeny k sebevražedné misi.

Les Sambisa je hlavním působištěm radikálů ze skupiny Boko Haram, která dívky unesla. Podle AP je místo sledováno ze satelitů, a pokusí-li se Boko Haram přemístit větší skupinu zajatkyň, satelity to zachytí.

Nalezení dívky oživilo kritiku vlády a armády za to, že dva roky nebyly schopné školačky najít.

Boko Haram 14. dubna 2014 unesla ze školy v Chiboku 276 dívek. Padesáti sedmi z nich se podařilo do několika hodin uprchnout, zbylých 219 bylo pohřešováno.

Spolu s Amínou a jejím dítětem byl z místa odvezen také muž, kterého mladá žena označila za svého manžela. Armáda ho ale považuje za člena Boko Haram a identifikovala ho jako Muhammada Hajatuu. Nyní ho vyslýchá nigerijská rozvědka.

Milice Boko Haram od roku 2009 unesly na 2000 lidí v rámci svého boje, který zaplatilo životy 20 tisíc lidí. Některé unesené ženy a dívky se staly sexuálními otrokyněmi, z dalších se staly sebevražedné atentátnice. Několik z unesených žen už bylo osvobozeno, ale nevládní organizace tvrdí, že pro ně vláda nemá žádný program, jak jim pomoci vrátit se do společnosti. Francisca Vigaudová-Walshová z organizace Refugees International řekla, že velmi konzervativní nigerijská společnost ženy, z nichž mnohé se vrátí s dětmi, nepřijímá a jsou v ní poznamenány navždy.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...