Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Pryč se smrtijedy.‘ V Thajsku demonstrují proti vojenskému režimu v kouzelnických hábitech

Thajští demonstranti s kostýmy z Harryho Pottera během prostestů na začátku srpna. foto: Reuters

Bangkok/Praha - V thajských ulicích se objevili lidé v čarodějnických hábitech a s hůlkami v rukou. Nejedná se ale o sraz fanoušků Harryho Pottera, nýbrž o protivládní demonstrace proti vojenské juntě, která je v zemi u moci od roku 2014. Studenti požadují demokratické reformy a odchod armádních činitelů, které přirovnávají k černokněžníkovi Voldemortovi.
  14:49

„Thajsko ovládají temné síly smrtijedů. Nyní je čas, aby kouzelníci a mudlové spojili síly k ochraně práv, svobod a bratrství a navrátili moc zpět do rukou lidu,“ prohlásil minulý týden jeden z vůdců studentské demonstrace v Bangkoku. Mladí lidé okolo něj na sobě měli hábity, pruhované kravaty a hůlky ve stylu kouzelníků ze světa Harryho Pottera. Namísto Voldemorta ale studenti bojují proti současnému vedení země, zejména proti premiérovi Prajutchovi Čan-Očovi, který se dostal k moci po vojenském převratu v roce 2014.

„Thajsko ovládají temné síly smrtijedů. Nyní je čas, aby kouzelníci a mudlové...
Demontrant drží obrázek lorda Voldemorta, ke kterému protestující přirovnávají...

Protestující požadují odchod vlády, reformu ústavy, propůjčující výrazné pravomoci armádě, a uvolnění přísného monarchistického režimu, který jakoukoli kritiku krále Mahá Vatčirálongkóna a jeho rodiny trestá až 15 roky ve vězení.

Původně ale protesty začaly z jiných důvodů. Jejich příčinou byl studentský odpor vůči přísným předpisům na školách, které připomínají spíše střediska vojenského výcviku než vzdělávací zařízení. Chlapci musí mít oholené hlavy, dívky pak jen krátké mikádo.

Každé ráno se musí zpívat nacionalistická píseň o 12 thajských hodnotách, vzývající disciplínu a poslušnost a na den dětí jezdí studenti do vojenských táborů si prohlédnout armádní vybavení, píše deník New York Times. Obarvené vlasy nebo piercing jsou tabu, k ráně rákoskou stačí i jiná barva ponožek než povinná bílá.

„Takováhle nařízení mají jen diktatury jako Severní Korea,“ stěžuje si patnáctiletá studentka Benjamaporn, jedna z vůdkyň studentských demonstrací. „Chtějí, abychom byli jako roboti.“ Podle ní si část společnosti na všudypřítomnou armádu a přísná pravidla zvykla, ale mladí lidé odmítají vnucovanou podřízenost a poslušnost. „Starší generace možná nechápe, že jí odebrali práva a svobody, ale my ano. Nemají právo nám sahat na vlasy,“ říká aktivistka.

Armáda je v Thajsku důležitou složkou moci. Premiér Čan-Oča je bývalý armádní velitel a v jeho vládě sedí další dva vojenští činitelé. Samotný král země Vatčirálongkón, který tráví většinu svého času v luxusních hotelech v Německu, je profesionální pilot a pod jeho přímé velení spadají dva oddíly thajské armády.

Účastnice protestů za demokratizaci Thajska s šálou Nebelvíru, jedné z...

Účastnice protestů za demokratizaci Thajska s šálou Nebelvíru, jedné z kouzelnických kolejí z Harryho Pottera.

Ozbrojené složky jsou tak propojené s představiteli monarchie, která přísnými „lèse-majesté“ zákony trestá jakékoli urážky či hanobení členů thajské královské rodiny. Ta mimochodem patří mezi nejbohatší na světě, podle odhadů vlastní minimálně 30 miliard dolarů (tedy zhruba 669 miliard korun).

Demonstrace na školách vypukly na začátku roku. Ministerstvo školství kvůli nim v květnu skutečně povolilo přísná pravidla ohledně účesů, nicméně demonstranti nyní požadují i politické změny. Ke studentům se začaly přidávat i širší vrstvy thajské společnosti, jimž vadí vojenský režim, přebujelý rozpočet královské rodiny, ale také mizení kritiků vlády. Jedním z nich byl i demokratický aktivista Wanchalearm Satsaksi, který byl v červnu unesen z Kambodži. Podle lidskoprávních organizací se jedná již o devátého disidenta v exilu, který podezřele zmizel, píše Guardian.

V posledních týdnech se po celé zemi schází tisíce lidí. Mnoho demonstrujících se obléká do kostýmů různých fantasy filmů, například Harryho Pottera nebo Hunger Games, které se odehrávají ve světě dystopické diktatury.

Právě z Hunger Games převzali demonstranti gesto tří zdvižených prstů, které thajská vojenská junta zakázala. Protestující zdůraznili, že nechtějí monarchii svrhnout. „Monarchie může existovat demokraticky a ústavně,“ prohlásil jeden z organizátorů Anon Nampa.

Policie proti demonstracím zatím nezasáhla násilně, ale zatkla dva z organizátorů, které obvinila z rozvratné činnosti a porušování zákazu veřejného shromažďování v souvislosti s koronavirem. Premiér Čan-Oča novinářům sdělil, že protesty jsou pro něj nepříjemné, ale pokusí se požadavkům lidu vyjít vstříc.

Varoval, že ačkoli monarchie za hanobení jejího jména za poslední roky nikoho nezatkla, lidé by měli být s kritikou opatrní. Je ale vidět, že režim v posledních měsících zažívá největší vlnu kritiky za své trvání.

„Hranice veřejné diskuze o králi a monarchii v Thajsku se v poslední době rapidně rozšířily,“ řekl pro Washington Post Tyrell Haberkorn, expert na Thajsko z univerzity ve Wisonsinu. „Uvidíme, jak zareagují autority. Buď diskuzi povolí, nebo odpoví represí - to je otázka.“

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Financial accountant / Účetní

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Praha