Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Thajský král vládne z Bavorských Alp. Berlínu ale dochází trpělivost, jeho vykázání žádá i veřejnost

Svět

  18:38
Bangkok/Berlín - Thajský monarcha strávil za poslední dekádu hodně času v Bavorských Alpách, dokonce si tam postavil i soukromou rezidenci. V Thajsku zároveň sílí volání demonstrantů po demokratických reformách. Aktivity krále se proto přestávají líbit jak německé vládě, tak veřejnosti. Je podle nich nepřijatelné, aby panovník řídil zemi z německé půdy.

Thajský král Mahá Vatčirálongkónl. foto: Reuters

Thajci jsou rozčarovaní a v obavách. Více než covid řeší vláda výjimečným stavem boj s demonstranty, říká Čech

Thajská královská rodina je jednou z nejbohatších na světě, proto si král Mahá Vatčirálongkón může dovolit pronajímat například celé německé hotely. V Bavorsku si dokonce postavil vilu s výhledem na Starnberské jezero. V zemi podle informací South China Morning Post v podstatě žije, tráví tam víc času než ve své vlasti.  

O krále se dosud zajímal pouze německý bulvár, který ho fotil při cyklistických výletech po Německu. Deník Bild například zveřejnil jeho fotky v překvapivě odvážném oblečení. Král se procházel po nákupním centru v zkráceném tílku připomínající vršek dámských plavek.

Thajský král Mahá Vatčirálongkónl.
Thajský král Mahá Vatčirálongkónl s královnou.

S rostoucími protesty v Thajsku se na jeho aktivity začala upínat větší pozornost. V pondělí podle agentury Reuters německý ministr zahraničí Heiko Maas řekl, že je nepřijatelné, aby král vyřizoval politické záležitosti na půdě Německa. „Sledujeme to již dlouhodobě. Pokud něco z toho posoudíme jako ilegální, bude to mít okamžité důsledky,” reagoval Maas na otázku pobytu panovníka.

‚Pryč se smrtijedy.‘ V Thajsku demonstrují proti vojenskému režimu v kouzelnických hábitech

Situace se nelíbí ani německé veřejnosti. Hongkongské noviny uvedly, že kritici krále poslali kancléřce Angele Merkelové petici s 150 000 podpisy. V ní vyzvali vládu, aby byl monarcha označen jako “persona non grata” a byl mu tak zakázán vstup na území Spolkové republiky.

Thajské prodemokratické protesty v posledních měsících sílí. Studenti chodí od začátku července do ulic a požadují změny ústavy, omezení moci krále a odstoupení  thajského premiéra Prajutch Čan-Oči, který je bývalým šéfem vojenské junty. Konkrétních reforem se zatím ale nedočkali, premiér rezignaci odmítl.

Kontroverzní je například thajský zákon o ochraně majestátu, na základě kterého mohou být občané odsouzeni až k 15 letům vězení za urážku monarchy. Na základě tohoto zákona jsou demonstranti dlouhodobě perzekuováni. Někteří kvůli obvinění dokonce podle hongkongského serveru prchají ze země.

Aktivisté v Bangkoku zahájili masivní protivládní demonstraci, v den výročí tamního převratu

Němci chtějí, aby se král namísto pobytů v luxusních hotelech věnoval spíše reformám, které jeho občané požadují. Není podle nich právně možné, aby tyto věci řešil z Německa. 

“Jeho politické intervence jsou v rozporu se statutem jeho pobytu v zemi,” řekl podle SCMP německý poslanec Frithjof Schmidt. „Je nepřípustné, aby zařizoval oficiální státní věci týkající se thajské vlády a přitom žil v Německu,” dodal poslanec. Podle něj jsou slova spolkového ministra důležitým prvním krokem. Ten však musí následovat další činy.