Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Ptačí chřipka se šíří na Západ

Svět

  12:24
PAŘÍŽ/ŘÍM - Virus ptačí chřipky H5N1 již zasáhl sedm zemí Evropské unie. Ceny drůbeže klesají a chovatelé drůbeže počítají ztráty. Naposledy výskyt nemoci potvrdila Itálie a Francie.
Velkochov kuřat na Břeclavsku - ilustrační foto.

Kuře. Ptačí chřipka. foto: Václav ŠálekČTK

Francie je přitom největším producentem drůbežího masa a jeho čtvrtým největším vývozcem. Země je také křižovatkou migrujících ptáků. Země galského kohouta byla proto v souvislosti s ptačí chřipkou několik měsíců ve stavu nejvyšší pohotovosti.

Již ve chvíli prvních podezření na výskyt chřipky nařídila francouzská vláda vakcinaci drůbeže a její neprodyšné uzavření. Francouzský ministr zdravotnictví Xavier Bertrand o víkendu ubezpečil, že drůbežího maso je nezávadné. „V naší zemi můžete jíst drůbeží maso se zavřenýma očima,“ prohlásil Bertrand.

Němci povolali armádu
Včerejší statistiky nicméně ukazují, že prodej drůbežího klesá, v případě Francie je to asi o 15 procent, jiné země unie ale hlásí daleko větší ztráty. Řecko mluví o 40 až 50 procentním poklesu, Itálie dokonce až o 70 procentech.

Všechny postižené země se především snaží o to, aby se nemoc nešířila. Německé úřady například nasadily do boje proti ptačí chřipce první příslušníky ozbrojených sil a nařídily částečné vybíjení drůbeže.

Na severoněmeckém ostrově Rujana jsou totiž nalézáni stále další mrtví ptáci a testy potvrzují stále nové případy ptačí chřipky. Ke včerejšku byl nebezpečný virus H5N1 prokázán již u 59 uhynulých divokých ptáků. Ostrov byl včera celý vyhlášen za ochrannou zónu.

Rovněž italští zdravotníci vytvořili bezpečnostní zóny, v zemi začal platit zákaz převážení zvířat. Chovná drůbež musí být navíc stažena z volných výběhů. Italské bezpečnostní a zdravotní normy zahrnují i povinné použití sítí nad oblastmi, kde jsou zasažení ptáci, aby se nemohli dostat do styku s divokým ptactvem.

Italská policie minulý týden v jižní Itálii rovněž v rámci preventivních opatření zkonfiskovala desetitisíce kuřat a vajec na několika farmách, které nedodržovaly zdravotní normy. Italské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že nejnovější výskyt byl potvrzen u mrtvé kachny nalezené u jezera Trasimeno v oblasti Umbria. Jedná se o první případ nákazy ve střední Itálii.

První případy v Indii a Íránu
Výskyt ptačí chřipky potvrdila také Indie, konkrétně se jedná o svazový stát Maháráštra, kde v uplynulých dnech vir pozabíjel na 50 000 kusů drůbeže. „Ano, je to potvrzeno, jedná se o virus H5N1. Už přišel,“ řekl v sobotu dramatickým tónem indický ministr pro živočišnou výrobu Anís Ahmed.

V Maháráštra muselo být utracena drůbež v okolí tří kilometrů od místa nálezu. V následujících dnech má být z preventivních důvodů vybito až kolem půl milionu drůbeže. Indická vláda rovněž zakázala jakýkoliv obchod s drůbeží v zóně deseti kilometrů.

První případ hlásí také Írán. V provincii Gilan zdravotníci našli zhruba stovku labutí, které zabil virus. I přes výskyt viru íránští představitelé tvrdí, že mají situaci pod kontrolu. Hlavní íránský veterinář Husajn Hassaní řekl, že možné nebezpečí přenosu viru na člověka je v Íránu nulové.

Autoři: