15. ledna 2017 20:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pustí se Británie do obchodní války s EU? Mayová podle médií vyzve k ‚tvrdému Brexitu‘

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: Reuters

LONDÝN  Britská premiérka Theresa Mayová má v úterním projevu o brexitu signalizovat odchod Británie z jednotného trhu a celní unie bez privilegovaného vztahu s Evropskou unií. Spekulovala o tom v neděli britská média. Londýn podle nich signalizuje, že pokud Brusel omezí přístup Británie ke svému trhu, poohlédne se Spojené království jinde.

Úřad britské premiérky podle stanice BBC oznámil, že Mayová v projevu vyzve k vytvoření „skutečně globální Británie“ více otevřené světu. Britský ministr financí Philip Hammond německému listu Welt am Sonntag řekl, že Británie je připravena udělat cokoli bude třeba, aby ochránila svou ekonomiku - včetně toho, že se odvrátí od evropského trhu jinam.

„Pokud Velká Británie opustí EU bez smlouvy o přístupu k jednotnému trhu, pak přinejmenším krátkodobě naše ekonomika utrpí. V takovém případě budeme muset změnit hospodářský model,“ řekl ministr.

Labouristický vůdce Jeremy Corbyn podle agentury Reuters řekl, že Mayová je připravena spustit obchodní válku, aby prosadila svou.

Vůle lidu a kontrola nad přistěhovalectvím

Britská média z těchto prohlášení usuzují, že Mayová je rozhodnuta opustit EU bez jakékoli formy privilegovaného partnerství, což je varianta označovaná jako „tvrdý brexit“.

Britský ministr pro brexit David Davis v neděli listu Sunday Times řekl, že vládní stanovisko bude respektovat vůli lidu a bude trvat na tom, že země si musí udržet kontrolu nad přistěhovalectvím. Volným pohybem osob Evropská unie podmiňuje existenci bezcelního přístupu Británie k velkému kontinentálnímu trhu s půlmiliardou obyvatel.

„Vrátíme zpět do našich rukou kontrolu nad našimi zákony a nad migrací,“ uvedl Davis. „Budeme zároveň usilovat o zachování co nejširšího trhu s EU při dalším rozšiřování obchodních styků s ostatním světem,“ zdůraznil.

Během úterního projevu Mayová vystoupí v Londýně před publikem, ve kterém budou sedět mimo jiné zahraniční diplomaté či její vlastní brexitový vyjednávací tým. Jak uvedl úřad premiérky, v prohlášení Mayová zdůrazní, že je třeba, aby se Britové, rozdělení výsledkem referenda, sjednotili kolem společných cílů, kterými je například ochrana a posilování práv zaměstnanců.

V loňském hlasování se pro brexit vyslovilo 52 procent voličů, 48 jich bylo proti.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz