1. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajina musí změnit ústavu, řekl Putin po telefonu Merkelové

Angela Merkelová a Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Vladimir Putin | foto: ČTK

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou zdůraznil význam provedení nezbytné reformy ukrajinské ústavy, aby zabezpečila "zákonné zájmy obyvatel všech ukrajinských regionů". Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na vyjádření Kremlu. Telefonát se odehrál z ruské iniciativy.

Německá strana z telefonátu naopak zdůraznila, že Putin kancléřku informoval o "částečném stažení ruských jednotek z hranice s Ukrajinou".

Ruské ministerstvo obrany oficiálně ohlásilo, že stáhlo zpět do domovské posádky jeden motostřelecký prapor, tedy jednotku, která obvykle mívá mezi 300 až 1200 muži, poznamenala agentura Reuters. U rusko-ukrajinských hranic však podle stanice BBC zůstávají tisíce ruských vojáků.

ČTĚTE K TÉMATU

Putin a Merkelová v telefonátu posoudili "rozličné aspekty situace na Ukrajině, včetně možné mezinárodní součinnosti při obnovení stability", uvedl Kreml. Dodal také, že oba státníci jednali rovněž o situaci v Podněstří, nikým neuznané republice ruských separatistů, kteří se za podpory ruské armády odtrhli od Moldavska.

Ruský prezident podle ITAR-TASS uvedl, že je nezbytné přijmout efektivní opatření, která by zrušila faktickou vnější blokádu tohoto regionu. Záhodno je podle Putina také hledat spravedlivé a komplexní řešení podněsterského problému.

Ukrajina prý není schopna fungovat jako jednotný stát

Moskva i v diplomatických jednáních s Washingtonem požaduje, aby se Ukrajina stala neutrální federací, která by zaručovala jednotlivým oblastem autonomii. Ukrajina prý není s to fungovat jako "jednotný stát" a musí být federací regionů, které si zvolí vlastní ekonomický model, jazyk a náboženství.

Kyjev ale ruské požadavky na federalizaci Ukrajiny odmítá, protože se obává, že by otevřely dveře separatismu a odtržení dalších regionů na ruskojazyčném východě a jihu země po vzoru Krymu, anektovaného Ruskem.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.