Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putin jednal s Vučičem o výstavbě plynovodu TurkStream. Chce najít způsob, jak obejít Bulharsko

Ruský prezident Vladimír Putin (vpravo) při setkání se svým srbským protějškem Alexandrem Vučičem v Soči foto: Reuters

Soči (Rusko) - Srbsko se bude moci podílet na tranzitu ruského plynu a Rusko v případě potřeby najde způsob, jak obejít nepříznivý postoj Bulharska k výstavbě plynovodu Turkish Stream. Po jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem to uvedl šéf Kremlu Vladimir Putin.
  16:16

Podle agentury Reuters také Putin obvinil Bulharsko, že výstavbu plynovodu na svém území záměrně oddaluje. Podmínky, které pro pokračování přepravy plynu do Evropy požaduje Ukrajina, pak ruský prezident označil za nepřijatelné.

Turecko schválilo výstavbu druhé větve plynovodu TurkStream, oznámil to Gazprom

Plynovod, nazývaný také TurkStream, vede po dně Černého moře z Ruska do Turecka. Má dvě větve, každá s přepravní kapacitou 15,75 miliardy krychlových metrů ročně. První větev má dodávat ruský plyn tureckým zákazníkům, zatímco druhá má zajišťovat dodávky k zákazníkům v jižní a jihovýchodní Evropě.

„Srbsko se připojilo k výstavbě systému přepravy plynu, který je pokračováním plynovodu Turkish Stream. Položení potrubí na srbském území bude dokončeno v nejbližších týdnech,“ řekl Putin podle agentury TASS. Uvedl také, že se dohodl se srbskými partnery na zvětšení podzemních zásobníků plynu ze 750 milionů na dvě miliardy metrů krychlových.

„Jsme přesvědčeni, že realizace těchto rozsáhlých energetických projektů pomůže výrazně posílit energetickou bezpečnost nejen Srbska, ale celého balkánského regionu a Evropy,“ zdůraznil ruský prezident.

TASS poznamenal, že Putin na konci října avizoval, že práce na novém plynovodu v Bulharsku a Srbsku by měly skončit ke konci příštího roku.

Ruský prezident Vladimír Putin při setkání se svým srbským protějškem...
Ruský prezident Vladimír Putin (vlevo) při setkání se svým srbským protějškem...

Pokud jde o tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu, s níž ke konci roku vyprší stávající kontrakt, Putin vyčetl Kyjevu, že předkládá Moskvě nepřijatelné podmínky. „Jsme připraveni (po Novém roce) tranzit přes Ukrajinu zachovat, jednáme o tom ve Vídni, to není žádné tajemství. Je ale pravda, že podmínky, které nám předkládají ukrajinští přepravci, jsou zatím pro nás ekonomicky nepřijatelné,“ řekl. „Doufám, že se nakonec nějak dohodneme,“ dodal.

Rusko a Ukrajina si vyměnily vězně. První krok k ukončení války v Donbasu, říká prezident Zelenskyj

Rusko při vyjednávání o novém kontraktu na přepravu plynu požaduje smírné uzavření všech soudních sporů s Ukrajinou a na oplátku nabízí prodej plynu za sníženou cenu, popřípadě prodloužení stávajícího kontraktu o další rok. Kyjev se odmítá soudů zřeknout, stejně tak odmítá i krátkodobý kontrakt, poznamenal TASS.

Putin ujistil Vučiče, že Rusko je ochotno podpořit případné kompromisní řešení sporu o Kosovo, pokud se na tom Bělehrad a Priština dohodnou. „Samozřejmě podpoříme stanovisko Srbska,“ zdůraznil.

Vučić pozval Putina, aby se v Srbsku příští rok zúčastnil otevření opraveného pravoslavného chrámu. Putin pak uvedl, že Vučić přijal pozvání na květnovou přehlídku v Moskvě, na které by rád viděl i srbské vojáky.

Autor: