Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
4. prosince 2019 16:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin jednal s Vučičem o výstavbě plynovodu TurkStream. Chce najít způsob, jak obejít Bulharsko

Ruský prezident Vladimír Putin (vpravo) při setkání se svým srbským protějškem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimír Putin (vpravo) při setkání se svým srbským protějškem... | foto: Reuters

Soči (Rusko)  Srbsko se bude moci podílet na tranzitu ruského plynu a Rusko v případě potřeby najde způsob, jak obejít nepříznivý postoj Bulharska k výstavbě plynovodu Turkish Stream. Po jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem to uvedl šéf Kremlu Vladimir Putin.

Podle agentury Reuters také Putin obvinil Bulharsko, že výstavbu plynovodu na svém území záměrně oddaluje. Podmínky, které pro pokračování přepravy plynu do Evropy požaduje Ukrajina, pak ruský prezident označil za nepřijatelné.

Plynovod, nazývaný také TurkStream, vede po dně Černého moře z Ruska do Turecka. Má dvě větve, každá s přepravní kapacitou 15,75 miliardy krychlových metrů ročně. První větev má dodávat ruský plyn tureckým zákazníkům, zatímco druhá má zajišťovat dodávky k zákazníkům v jižní a jihovýchodní Evropě.

„Srbsko se připojilo k výstavbě systému přepravy plynu, který je pokračováním plynovodu Turkish Stream. Položení potrubí na srbském území bude dokončeno v nejbližších týdnech,“ řekl Putin podle agentury TASS. Uvedl také, že se dohodl se srbskými partnery na zvětšení podzemních zásobníků plynu ze 750 milionů na dvě miliardy metrů krychlových.

„Jsme přesvědčeni, že realizace těchto rozsáhlých energetických projektů pomůže výrazně posílit energetickou bezpečnost nejen Srbska, ale celého balkánského regionu a Evropy,“ zdůraznil ruský prezident.

TASS poznamenal, že Putin na konci října avizoval, že práce na novém plynovodu v Bulharsku a Srbsku by měly skončit ke konci příštího roku.

Ruský prezident Vladimír Putin při setkání se svým  srbským protějškem...
Ruský prezident Vladimír Putin (vlevo) při setkání se svým srbským protějškem...

Pokud jde o tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu, s níž ke konci roku vyprší stávající kontrakt, Putin vyčetl Kyjevu, že předkládá Moskvě nepřijatelné podmínky. „Jsme připraveni (po Novém roce) tranzit přes Ukrajinu zachovat, jednáme o tom ve Vídni, to není žádné tajemství. Je ale pravda, že podmínky, které nám předkládají ukrajinští přepravci, jsou zatím pro nás ekonomicky nepřijatelné,“ řekl. „Doufám, že se nakonec nějak dohodneme,“ dodal.

Rusko při vyjednávání o novém kontraktu na přepravu plynu požaduje smírné uzavření všech soudních sporů s Ukrajinou a na oplátku nabízí prodej plynu za sníženou cenu, popřípadě prodloužení stávajícího kontraktu o další rok. Kyjev se odmítá soudů zřeknout, stejně tak odmítá i krátkodobý kontrakt, poznamenal TASS.

Putin ujistil Vučiče, že Rusko je ochotno podpořit případné kompromisní řešení sporu o Kosovo, pokud se na tom Bělehrad a Priština dohodnou. „Samozřejmě podpoříme stanovisko Srbska,“ zdůraznil.

Vučić pozval Putina, aby se v Srbsku příští rok zúčastnil otevření opraveného pravoslavného chrámu. Putin pak uvedl, že Vučić přijal pozvání na květnovou přehlídku v Moskvě, na které by rád viděl i srbské vojáky.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...