21. října 2019 18:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin má poradce pro lidská práva. Údajně je loajální k politice Kremlu

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí jmenoval nového předsedu prezidentské rady pro lidská práva, který je současně jeho poradcem pro tuto oblast. Dosavadního šéfa rady Michaila Fedotova, často tvrdě kritizujícího poměry, střídá novinář a člen vedení vládní strany Jednotné Rusko Valerij Fadějev, který se těší pověsti člověka zcela loajálního k politice Kremlu. O příslušném prezidentově dekretu informovala sama rada na svém webu.

Fedotov stál v čele rady od roku 2010. Minulý měsíc dosáhl sedmdesátky, ale členové rady vyzvali Putina, aby jej ponechal ve funkci. Spekuluje se, že výměnu předsedy bude provázet i obměna členů rady, mezi kterými až dosud většinu tvořili skuteční ochránci lidských práv. Výměna by mohla být podle tisku i počátkem konce rady.

Každoroční pořad s prezidentem Putinem.
Ruský prezident Vladimir Putin na summitu G20 v japonské Ósace.

Putin podle deníku Vedomosti již z rady vyloučil Pavla Čikova z lidskoprávní skupiny Agora, politoložku Jekatěrinu Šulmanovou, profesora Ilju Šablinského a Jevgenije Bobrova ze spolku na ochranu lidských práv Voschod.

„Je to další krok ke zničení občanské společnosti,“ usoudil známý ochránce lidských práv Lev Ponomarjov. Ocenil, že za Fedotovova vedení dokázala rada pravidelně předkládat Putinovi „absolutně objektivní zprávy o situaci v zemi“. Naposledy členové rady kritizovali tvrdé potlačení letních protestů proti vyloučení opozice z moskevských voleb. Expertům se nyní zdá, že režim hledá poslušnější rádce.

„Dokud byla opozice slabá a nemohla počítat s úspěchem ve volbách, tak i kritická část rady byla neškodná. Teď se politický boj v mnoha oblastech zostřil, a tak státní orgán hlásající opoziční myšlenky vypadá méně snesitelně než dříve. Teď platí princip ‚pokud pracuješ pro režim, nesmíš ho kritizovat‘. Proto se objevuje Fadějev, od kterého se dá čekat důraz na sociální a ekonomická práva a na podporu práv Rusů v zahraničí,“ řekl politolog Alexej Makarkin listu Vedomosti.

„Dalo se čekat, že mě vyloučí z rady kvůli letním událostem, kdy naše komise pro volební práva prohlásila, že odmítnout 29 kandidátů na poslance moskevského sněmu je prostě svévole,“ řekl BBC Šablinskij, který v prezidentské radě končí. Podle něj vyloučí každého člena, který by se odvážil oponovat režimu.

Novým členem rady se naopak stal Kirill Vyšinskij, který donedávna v Kyjevě vedl ukrajinskou odbočku agentury RIA Novosti, než jej ukrajinské úřady obvinily z vlastizrady a uvěznily. Minulý měsíc jej spolu s dalšími 34 Rusy vyměnily za 35 Ukrajinců vězněných v Rusku. Vyšinskij prohlásil, že se v radě bude zajímat o práva ruských žurnalistů působících v jiných zemích.

ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!