Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
21. března 2014 7:41, aktualizováno  8:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sankce se dotkly oligarchy napojeného na Putina, tvrdí Američané

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

WASHINGTON Ruský prezident Vladimir Putin má možná přístup k finančním zdrojům ropné společnosti Gunvor, v níž měl do tohoto týdne výrazný podíl oligarcha Gennadij Timčenko. Tvrdí to americké ministerstvo financí.

Timčenko je jedním z mužů, vůči nimž USA zavedly sankce kvůli ruské anexi Krymu. Oligarcha však podle firmy se sídlem v Ženevě svůj 45procentní podíl ve středu, den před rozšířením seznamu sankciovaných osob, přenechal svému společníkovi Torbjornu Törnqvistovi.

Putinovy investice

Agentura Reuters naznačila, že právě Timčenkovo jméno je možná nejzajímavější součástí seznamu osob, na něž se vztahují americké sankce, které znamenají mimo jiné zmrazení majetku. Může za to jediná věta ve zdůvodnění opatření: "Timčenkovy aktivity v energetickém sektoru mají přímé napojení na Putina. Putin má v Gunvoru investice a možná má přístup k peněžním zdrojům Gunvoru," uvedlo americké ministerstvo financí.

Ministerstvo však odmítlo upřesnit, jaké konkrétní informace má o Putinových investicích ve firmě a jaký druh přístupu by šéf Kremlu mohl k penězům Gunvoru mít.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma, která kontroluje zhruba tři procenta světového obchodu s ropou a je čtvrtou největší firmou obchodující s touto surovinou, kategoricky odmítla, že by ruský prezident byl přímo nebo nepřímo zapojen do jejího byznysu. Timčenko několikrát popřel, že by mu Putin pomáhal s vybudováním ropného impéria, byť nepopírá dlouholeté přátelství s prezidentem.

Sankce EU a USA

Ze strany USA a EU byly zavedeny saknce vůči vlivným ruským občanům a seznamy stále rošiřuje. Summit EU svůj seznam rozšířil o dalších 12 osob z řad ruských politiků, lidí z okolí prezidenta Putina a o některé představitele ruské armády. Evropský seznam se tak rozšířil na 33 jmen.

Rusko na americké sankce reagovalo a sankcionovalo vybrané Američany.

Po prodeji Timčenkova podílu je nyní většinovým akcionářem ve společnosti Törnqvist. Údajně nyní drží 87 procent akcií.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!