18. března 2014 14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proti Putinovi? Vchod do ruské ambasády v Praze 'ozdobila' modrožlutá

Vylitá modrožlutá barva před budovou ruské ambasády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vylitá modrožlutá barva před budovou ruské ambasády | foto: Foto: Facebook, 420on.czReprofoto

PRAHA Před budovou ruského velvyslanectví v Korunovační ulici v Praze se objevily modré a žluté skvrny. Stalo se tak krátce poté, co krymské referendum vrhlo poloostrov zpět pod nadvládu Ruska. Ambasáda v telefonickém rozhovoru se serverem Lidovky.cz odmítla incident komentovat. Případ zatím neřeší ani policie.

Z fotek, které se objevily na sociálních sítích, je patrné, že žluté a modré skvrny odkazují na ukrajinskou vlajku. Kdo je za protestní akcí zatím není známé, jisté je však to, že se odehrála v době, kdy celý svět sleduje připojení Krymu k Rusku a nepokoje na východě Ukrajiny.

"Nebudeme se k tomu vyjadřovat," řekl serveru lidovky.cz Alexej Kolmakov z ruské ambasády v Praze. Informaci o poničeném vchodu však nevyvrátil. Podle zjištění serveru Lidovky.cz ambasáda zatím nekontaktovala ani policii. Před ruskou ambasádou na Letné v neděli protestovala asi stovka Ukrajinců žijící v Čechách. V Korunovační ulici se odpůrci ruského postupu na Krymu sešli i na začátku března.

K TÉMATU:

O víkendu na Krymu proběhlo referendum, v němž se občané drtivou většinou vyslovili pro odtržení tohoto strategického poloostrova od Ukrajiny. Den nato vyhlásil tamní parlament nezávislý svrchovaný stát s názvem Krymská republika. Zároveň požádal o včlenění do Ruské federace jako její nový subjekt. Ruský prezident Vladimir Putin pak v úterý podepsal v Kremlu s představiteli Krymské republiky a krymského přístavu Sevastopol smlouvu o vstupu obou subjektů do Ruské federace.

KOMENTÁŘE K DĚNÍ NA UKRAJINĚ:

Ukrajinský parlament mezitím reagoval částečnou mobilizací. USA a Evropská unie považují ruský postup za porušení mezinárodního práva a dosavadních smluv s Ukrajinou. Prezident Vladimír Putin naopak tvrdí, že o porušení mezinárodního práva se v žádném případě nejedná, Moskva prý hájí zájmy ruskojazyčného obyvatelstva na Krymu.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!