16. dubna 2015 11:02, aktualizováno  13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin: Donbas trpí kvůli Kyjevu. Rusko imperiální ambice nemá

Ruská ekonomika se do dvou let vrátí k růstu, prohlásil v televizní debatě s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská ekonomika se do dvou let vrátí k růstu, prohlásil v televizní debatě s... | foto: Reuters

MOSKVA Ukrajinská vláda vnutila Donbasu blokádu a nedělá nic pro jeho sociální ani ekonomickou obnovu, prohlásil ve výroční besedě s občany Vladimir Putin. Rusko podle něj nebude Ukrajině vnucovat své řešení konfliktu, neboť netouží po obnově impéria. Putin rovněž pochválil ruskou ekonomiku: přiznal sice, že jí uplynulý rok způsobil problémy, ale do dvou let se prý opět vrátí k růstu.

LOŇSKÁ BESEDA

Tradiční televizní besedu s občany Ruské federace zahájil Vladimir Putin v optimistickém tónu. Na první otázku, která šéfa Kremlu žádala, aby zhodnotil uplynulý rok, odpověděl Putin čísly. Ta podle něj dokazují, že přestože se Rusko ocitlo v obtížných zahraničně-ekonomických podmínkách, které zasáhly jeho hospodářství, není ruská ekonomika ani zdaleka na lopatkách. Naopak.

Poté co Putin připomněl úspěch Ruska jako organizátora a hostitele zimních olympijských her v Soči a připojení Krymu a Sevastopolu, předložil svému publiku řadu čísel, která si, jak sám poznamenal, předem připravil. 

Nadějná čísla

Vladimir Putin v televizní besedě s občany Ruské feredace.

Vladimir Putin v televizní besedě s občany Ruské feredace.

Tempo růstu ruské ekonomiky se sice zpomalilo, investice poklesly a „hospodářská neurčitost“ vyvolala jistý odliv kapitálu, přiznal šéf Kremlu, nicméně kurz rublu se zvedá, stejně jako HDP, jenž za minulých dvanáct měsíců zaznamenal růst 0,7 %. „Podařilo se nám ochočit (vysokou) inflaci,“ poznamenal Putin, načež upozornil na vytěžené „rekordní množství ropy“ (přes 520 milionů tun) a zemědělský resort, který vzrostl o 3,7 %. „Sklidili jsme nejvíc obilí v naší historii,“ pochválil ruské zemědělce. Dobré zprávy přicházejí také z bankovního resortu, podotkl.

Nadějná situace panuje podle ruského prezidenta také v sociální oblasti. Ruské vládě se povedlo valorizovat důchody a sociální dávky, nezaměstnanost se daří držet v přijatelných mezích a čísla svědčí o „pozitivním tempu porodnosti a zvyšující se době dožití občanů“, což vypovídá o náladě obyvatelstva, řekl Putin. 

Politické sankce

Potíže ruské ekonomiky připsal Putin na vrub jak pádu cen ropy, tak Západu a sankcím, které EU a Spojené státy na Rusko uvalily. Přestože se ruský prezident nedomnívá, že sankce budou v brzké době zrušeny, věří, že propad ekonomiky není podstatný: hospodářství země překážky překoná a do dvou let se jeho růst obnoví.

Novináři sledují přímý přenos z Putinovy besedy s občany.

Novináři sledují přímý přenos z Putinovy besedy s občany.

Vladimir Putin také zopakoval, že za sankcemi se skrývá především politická motivace Západu a jeho snaha o dominantní postavení, nikoli samotná krize na Ukrajině. Západní společenství prý chce Rusko „zkrotit“. „Stěží můžeme čekat, že sankce teď budou odvolány, protože jsou čistě politické,“ prohlásil Putin. 

Sankce je třeba využít k nastartování nového rozvoje, zejména cestou náhrady dovozových špičkových technologií a zvýšené produkce potravin, uvedl prezident. „Existuje mnoho hrozeb, které nelze předpovědět. Pokud ale zachováme stabilní vnitropolitickou situaci a konsolidovanou společnost, žádné hrozby nás neohrozí,“ prohlásil Putin.

Státní orgány podle něj pracují v Rusku optimálně, a to i v podmínkách hospodářských problémů a protiruských sankcí vyhlášených v souvislosti se situací kolem Ukrajiny. „Naším úkolem je projít toto období s co nejmenšími ztrátami,“ konstatoval šéf Kremlu.

Izolovaný Donbas

Vinu za těžké životní podmínky obyvatel jihovýchodní Ukrajiny připsal Putin Kyjevu, jenž podle něj nedělá nic pro sociální ekonomickou a sociální obnovu Donbasu a oblast uvrhl do totální blokády. Ruská vojska na Ukrajině nejsou, zopakoval šéf Kremlu stanovisko Moskvy, která aktivní zapojení ruských jednotek na východě Ukrajiny opakovaně popírá. „Ukrajina je nezávislý a svrchovaný stát, a k tomuto faktu je třeba přistupovat k úctou,“ řekl prezident.

Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin.

Putin je nicméně přesvědčen, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, i když připouští, že mohou být i jiné názory. Moskva má podle něj zájem na urovnání krize a hospodářském povznesení svého souseda. Rusko podle Putina nabízelo Ukrajině v minulosti výhodnější půjčky, než Kyjevu nyní nabízí Západ. „Budeme dál usilovat o rozvoj vztahů s Ukrajinou, protože to odpovídá našim zájmům,“ konstatoval prezident.

„Od Kyjeva žádáme jediné: rovnoprávné vztahy s Ruskem ve všech oblastech,“ řekl Putin. Na prvním místě jmenoval rovnoprávnost pro ruskojazyčné Ukrajince a vyzval Kyjev, aby „bezezbytku“ respektoval únorové mírové dohody podepsané v Minsku.„Rusko nehodlá vnucovat Ukrajině řešení krize v Donbasu, ale bude vyjadřovat svůj názor,“ zdůraznil Putin. „Nechceme obnovovat impérium, nemáme imperiální ambice,“ dodal.

Ostudná vražda Němcova

Ruský prezident se vyjádřil rovněž k únorové smrti Borise Němcova. Vražda známého opozičního politika byla tragická a „absolutně ostudná“, řekl Putin. Bývalý ruský vicepremiér Němcov byl zastřelen šesti ranami do zad v noci na 28. února na mostu poblíž Kremlu, když se vracel se svou ukrajinskou přítelkyní z večeře do svého bytu. Vyšetřovatelé kvůli vraždě zatkli pět podezřelých Čečenců.

Němcovovi přátelé ale tvrdí, že strůjci vraždy zůstávají na svobodě, a připisují odpovědnost za vraždu režimu, který v zemi vytvořil ovzduší nesnášenlivosti a nenávisti k odlišně smýšlejícím.

Putin pochválil ruské vyšetřovatele za rychlé pátrání po Němcovových vrazích. Po jednom, dvou dnech vyšetřovatelé vrahy znali, otázkou jen bylo, kdy se podaří je zadržet, řekl prezident.

Pokud jde o ruskou liberální opozici, ta má podle šéfa Kremlu právo účastnit se veřejného politického života. Dostane-li se do parlamentu, ponese odpovědnost za vše, co navrhuje. Mimo parlament je možné kritizovat vše, uvedl prezident.

Dadajev v soudní cele pro zadržené
Tamerlan Eskerkhanov, Shagid Gubashev a Ramzan Bakhajev jsou dalšími obviněnými...

mslMagdalena Slezáková, ČTK

Najdete na Lidovky.cz