Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Putina v Argentině křičeli demonstranti. Kvůli anexi Krymu

Vladimír Putin

  21:50
BUENOS AIRES - Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu během své první návštěvy Argentiny podepsal s tamější prezidentkou Cristinou Kirchnerovou smlouvy o užší spolupráci v oblasti atomové energie, mediální politice i o dodávkách zboží. Buenos Aires se stalo třetí zastávkou na Putinově šestidenní cestě po Latinské Americe, která vyvrcholí účastí na summitu zemí skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) v Brazílii.

Vladimir Putin při projevu před ruskými diplomaty foto: Reuters

"Argentina je jedním z nejdůležitějších partnerů Ruska v Latinské Americe," prohlásil Putin na tiskové konferenci po téměř dvouhodinovém rozhovoru s Kirchnerovou. Večer je pozván na večeři, které se zúčastní i bolivijský prezident Evo Morales, uruguayský prezident José Mujica a venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Proti návštěvě ruského prezidenta v zemi během dne protestovalo několik desítek lidí. Asi sto padesát příslušníků místní ukrajinské komunity s vlajkami a transparenty před argentinským prezidentským palácem kritizovalo ruskou anexi Krymu a údajnou podporu proruských separatistů na Ukrajině. Několik desítek gayů zase volalo po zlepšení situace homosexuálů v Rusku, které například neuznává sňatky osob stejného pohlaví.

Země BRICS hledají společnou alternativu

Argentinští komentátoři za hlavní důvod sbližování s Moskvou pokládají ekonomickou situaci země, která se kvůli dluhům ocitla na hraně bankrotu. Putin se naposledy s Kirchnerovou setkal loni v září v Petrohradu, letos v březnu telefonicky jednali o situaci na Ukrajině. Pohledy obou zemí na vývoj na Ukrajině jsou podle Putinova poradce Jurije Ušakova blízké, vždyť i Argentina podle něj kritizuje Západ za "dvojí metr" v přístupu k řešení globálních problémů.

Argentina, Brazílie i další latinskoamerické země se na půdě OSN zdržely odsouzení Ruska na anexi Krymu. Dodala, že Putin za tuto podporu Kirchnerové poděkoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Putin dnes pozměnil plány své latinskoamerické cesty a cestou z Kuby do Argentiny nečekaně přistál v Nikaragui. Se svým protějškem Danielem Ortegou na letišti v Managui jednal mezi jiným o dodávkách ruské pšenice "k uspokojení nejnaléhavějších potřeb" středoamerické země, která patří k hlavním příjemcům ruské finanční pomoci.

Při cestě do Latinské Ameriky navštíví Putin také Brazílii, kde bude v neděli přihlížet finálovému zápasu světového fotbalového šampionátu. Na finále přijede i ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Následovat bude summit BRICS, který bude v úterý konat ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie země a ve středu v hlavním městě Brasílii, kde se počítá i se schůzkou se šéfy několika latinskoamerických států; Rusko na summit pozvalo právě Argentinu.

Země BRICS, které čítají více než dvě pětiny světové populace a skoro pětinu světového bohatství, usilují o vytvoření alternativního finančního systému, který by omezil vliv Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. Podle hostitelů se předpokládá, že summit potvrdí vznik rozvojové banky s kapitálem padesát miliard dolarů i dohodě o vytvořením rezervního fondu ve výši sto miliard dolarů, který by chránil ekonomiky zúčastněných zemí.

Autoři: ,